Bugun...Merkel, Çinde İranı Masaya Yatırdı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki günlük Çin ziyaretinde iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra, İran’la yapılan nükleer anlaşmadan ABD’nin tek taraflı geri çekilmesini Pekin’de Çin Başbakanı Li Keçiang ile görüşerek, anlaşmanın devamının sağlanmasının diplomatik yollardan hallolması için destek istedi.

facebook-paylas
Güncelleme: 24-05-2018 14:22:37 Tarih: 24-05-2018 14:00

Merkel, Çinde İranı Masaya Yatırdı

2015 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’ye ek olarak Almanya ve AB’nin katılımıyla imzalanan anlaşmanın devamı için Merkel ve Li Keçiang ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmadan bu ay başlarında çekilmesi üzerine anlaşmaya bağlılıklarını yinelediler. Öte yandan, Merkel ve Li Keçiang görüşmesinde Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırmak için gösterilen çabaları devam ettirme konusunda mutabık kaldıkları belirtildi.

ABD ve Rusya’nın ardından Çin’i ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin’le yapılan ticaretin gelişmesi için Çinli yatırımcıları Almanya’ya davet etti. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ile Almanya arasında gerçekleşen yıllık ticaret hacmi 2017 yılında 224 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkel, Çin ziyareti kapsamında Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşecek ve Çin’in güneyindeki Shenzen teknoloji santralini ziyaret edecek.
Bu haber 3072 defa okunmuştur.


Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YUKARI YUKARI