Bugun...


Abdil KARAKUŞ

facebook-paylas
‘BİŞEOLMAZ’ VİRÜSÜ
Tarih: 28-01-2020 20:43:00 Güncelleme: 28-01-2020 20:46:00


Medyada geçen bilgilere göre Katil Çin’i Korona virüsü vuruyor. Milyonluk şehirlerin karantinada olduğu haberleri yayılıyor.

Diğer taraftan mevcut verileri bir küme yaptığımızda farklı bir savaş oyununun sergilendiği ortaya çıkıyor. Sahada fiilen çarpışmayı göze alamayanlar, biyolojik silahlarla, bir taşla iki kargayı birden vurmaya çalışıyor.

Bu ve benzeri senaryoları şu güzide milletin yaşadığı şu eşsiz topraklarda da izledik, gördük.

Ancak şimdilerde canımızı yakan bizden, içimizden gelen bir virüs oldu “Bişeolmaz” virüsü.

Yüzlerce yaralı, onlarca can ve milyarlarca mal kaybına neden oldu.

Rabbim ölmüşlerimize rahmet eylesin, hayatta kalanlarımıza en yakın zamanda şifa ihsan eylesin.

Eğer Yaradan Rabbimiz takdirini daha kalabalık merkezlerde hükmetseydi, önceleri yaşadığımız gibi bu oranlar, dillerin ifade etmekte zorlanacağı miktarlara ulaşabilirdi.

Nedir bu ‘bişeolmaz’ virüsü?

Bu, insanları canından, malından, makamından, şöhretinden eden bir virüstür. Tercihi, tedbiri, tevekkülü ve hatta takdiri bir tarafa bırakan, basiret ve ferasetin yer bulamadığı; kolaycılığın,geçiştirmenin, sorumsuzluğun, cahilliğin, hırs ve bencilliğin baş çektiği bir ruh halidir.

İnsanlar, aşınmış frenlerle, kabak tekerlerle, yalpa yapan ön düzene ile yola çıkar. Bir de öngörülenden birkaç katı fazla hız yapar; “Nedir bu hal? Yaptığın doğru mu? Ölüme gidiyorsun?” diye bir uyaran olunca, “Bişeolmaz ya, sen merak etme, ben usta şoförü.” der.

İnsanlar ev yaptırır veya yapar. En uygun, en kolay yoldan sonuca ulaşmak ister. Mimarlık ve Mühendislik verileri onu açmaz yeter ki, ucuz olsun, kısa yoldan halledilsin, göz boyansın, sonunda keser dönsün, kese dolsun. Ülkemiz deprem bölgesi üzerindeymiş, bu kadar emek, masraflar heba olurmuş, yürekler yanar, canlar kaybolurmuş umurunda olmaz.

Birkaç kürek fazla çimento kullanmak, bir çubuk demir daha fazla koymak ölümden zor gelir.

‘Neden böyle düşünüyor ve işini kötü yapıyorsun? diye sorulduğunda pişkin pişkin “Piyasa şartları beyim, neye güç diyor ki, hem bozulursa garantisi benim, can kaybı olursa Takdiri İlahi, sen kafanı yorma, bişeolmaz’.

İşte bizi yakan virüs: “Bişeolmaz” virüsü bu virüstür.

Basitçe bunun çaresi, herkesin arzu edip ifade ettiği, dilinden düşürmediği iş ahlakını hayata geçirmek pek çok problemi önleyecektir.

Dünyada huzurlu yaşamanın, dünyayı imar etmenin yolu herkesin kendi işini en iyi şekilde yapmasından geçiyor.

Çok şey bilmemiz veya çok şey yapmamız gerekmiyor ve istenmiyor. İstenen şey, işini iyi yapmaktır.

Yoksa....

Gerek kişi olsun, gerek genel sorumlu, her kim işini kötü yapmış, bir şey olmaz virüsüne kapılmış ise işte şahit olduğumuz kan, gözyaşı ve kaybolan canlara, yanan yüreklere sebep olmuştur.

Zerre kadar vicdanı olan durup bir sefer daha düşünsün.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI