Bugun...


Abdil KARAKUŞ

facebook-paylas
HACI YOLU
Tarih: 09-09-2019 07:01:00 Güncelleme: 09-09-2019 07:01:00


İçinde bulunduğumuz Zilhicce ayı Müslümanlar için önemli bir aydır. Çünkü en önemli ibadetlerimizden biri bu ayda yapılmaktadır. 10 Zilhicce hem vacip kurbanımızın kesilme günü, hem de Haccın en önemli rükünlerinden (farzlarından) biri olan Arafat vakfesi günüdür. Yani hacca gidenler için Hac günleri gidemeyenler için kurban bayramıdır.

Bize bir Kurban Bayramı’nı daha yaşatan Rabbimize hamdü senalar olsun. Bizleri sağlık sıhhat ve afiyetle nice bayramlara, güzel günlere eriştirsin inşallah.

Hacı yolu derken aslında hacca hazırlıktan, hacı olma yolunda atılması gereken adımlar dan bahsetmek istiyorum. İşin maddi ve resmi yönüne fazla girmeyeceğim. Yeterli maddi imkanı olmayan, gitmek için imkan bulamayan veya resmi başvurusunu yapmamış biri adına herhangi bir hazırlıktan bahsedilemez.

Diğer taraftan, ülkemizde hacca gitmek veya başvuru yapma konusunda kızın-oğlanın iş bulup evlenmesini, kendimizin elden ayaktan düşüp artık bir iş yapamaz hale gelmemizi bekleme gibi fasit, yanlış bir düşünceyi henüz terk etmiş değiliz.

Haccın ergenlik çağına ulaşmış ve hacca gitmek için maddi resmi yol bulabilmiş her Müslümanın üzerine farz olduğunu ve en kısa zamanda bu farzın yerine getirilmesi gerektiğini bilmem hatırlatmaya gerek var mıdır?

Esas üzerinde durmak istediğim, bu işlemlerin ötesinde gönlümüzde ve zihnimizde yapmamız gereken hac öncesi hazırlıklardır.

 Haccın kelime anlamı “Allah’a yönelme, günahlardan arınma, Hak yolunda feragat gösterme, meşakkatleri göğüsleme ve dinin özü ile temasa geçme” dir. Niyetinde Rabbimizden kolaylık dilenen tek ibadet olan bu farz, kelime anlamına uygun,  şart ve rükünlerinden içeriği kişisel olarak içselleştirilmiş bir şekilde hazırlamayı fazlasıyla gerektirmektedir.

Haccın ilk hazırlığı tövbe olmalıdır. Günahlarımızdan, ayıplarımızdan, kusurlarınızdan, vazgeçme ve bu konuda Rabbimizden özür dileyip, günahlara geri dönmemek üzere söz verme anlamına gelen tövbe olmadan adım atmak çok yerinde olmaz.

Üzerimizdeki kul haklarını iade edip helalleşmek, insanlarla helalleşip onlardan özür dilemenin buruk sevinci yaşanmadan hacca niyetlenmenin zevkine erimez.

Varsa geçmiş ve mevcut borçlarımızı ödeme veya alacaklılarımızdan müsaade istemeden yola çıkılmaz.

Hal ve tavırlarımıza, konuşma üslubumuz, sözlerimizin doğruluğuna özen gösterip, ziyaret maksadımız yüceliğine uygun hale getirme çabasında olmadan olmaz. Geveze, günahkar, küfürbaz bir ağızla bu kutsal yolculuğa çıkmak yakışık almaz.

Özellikle ahde vefa, vakitlere riayet konusunu tam bir şahsiyet konumuna çıkarmak, bir hayat tarzı olarak benimsemek kaçınılmazdır. Esas itibarıyla ahde vefa saydıklarımızın hepsini kapsar. Çünkü biz ilk sözü Rabbimize verdik. Onun emrini yerine getirip, dinini yaşayacağımıza dair kendimize şahitlik ettik. Bundan dolayı inancımıza aykırı her davranışlarımızın önce yaratan Rabbimize karşı vefasızlık olduğunu bilmemiz gerekir.

Günlük Hayatımızın her noktasında ahde vefa bizim gölgemiz, damarlarımızda dolaşan kan gibi olmalıdır. Ağzımızdan çıkan her sözün bir sorumluluğunun olduğuna ve yerine getirilmesi gerektiğine canı gönülden inanıp gereğini yapmak lazımdır.

 Namaz, zekat, sadaka, zikir, tesbihat gibi ibadetlerimize dikkat edip maneviyatımızı düzeltirken; yeme, içme, yürüyüş gibi faaliyetlerle de bedeninizi zinde tutmak gerekir. Hayatımızın sonuna kadar taşıyacağımız hacılık sıfatına layık olmak o kadar kolay olmasa gerekir değil mi?

Hacının ziyaret amacı çok yücedir. Kabe’yi, Beytullah’ı ziyaret edecek. İhrama girip kendi meşhur ve helal davranışlarına bile sınır koyacak. Arafat’a çıkıp dünyanın dört bir yanından gelen mümin kardeşleri ile birlikte dua edecek. Alemlere rahmet olarak gönderilen Muhammed Mustafa (sav) ‘nın yaşadığı yerleri tek tek görecek. Kur’an’ın indiği, İslam’ın hayat bulduğu beldelerde hayatının çok önemli bir parçasını geçirecek.

Sizce bu yüce ziyaret saydığımız hazırlıkları fazlasıyla hak etmez mi?

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI