Bugun...
SON DAKİKA

RESULULLAH (SAV)’İN RAMAZAN HUTBESİ

 Tarih: 27-03-2023 10:40:00
ABDULAZİZ ÖZTÜRK

Değerli okuyucularım!

Ramazan, İslâm’ın merhametini, hakkaniyetini ve ibadetini, bilgi ve erdemle bütünleşmiş ahlâkını, tüm insanlığa anlatan kutsal bir aydır.

Ramazan; sevgidir, samimiyettir, paylaşımdır.

Bizler, birbirimize tebessüm etmeyi unutmadan, birbirimizi kırmadan, birbirimize saygı ve hoşgörü göstererek/ bu kutsal ayın gerçek amacına ulaşmasını sağlayabiliriz. Unutmayalım ki, birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe/ her geçen gün daha da güçleneceğiz.

Değerli kardeşlerim!

Hiç şüphesiz bizlerin yegane rehberi Hz. Peygamber (sav)’dir. O yaşayan Kur’an’dır. Bizzat vahyi yaşayarak ümmetine rol model olmuştur. Hayatın her safhasında olduğu gibi Ramazan ayını idrak etme ve yaşamayla ilgili Selman-ı Farisi RadiyallâhuAnh‘ın Şaban ayının son gününde okuduğu hutbeyi anlatıyor:

Selman-ı Farisi (ra) Resul-i Ekrem Efendimiz (sav)’in Şaban ayının son gününde bize okuduğu bir hutbede şöyle buyurdu:

-           “Ey insanlar, büyük ve mübarek bir ay yaklaştı, gölgesi başınıza geldi.

-           Bu öyle bir aydır ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır.

-           Allah o mübarek ayın gündüzlerinde orucu farz, gecelerinde nafile namazları meşru kıldı.

-           Bu ayda küçük büyük bir hayır yapan insan başka aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap alır.

-           Bu ayda bir farzı yapmak, başka aylarda yetmiş farz yerine geçer.

-           Bu ay Allah için açlık ve susuzluğun, taat ve ibadetin meşakkatlerine sabır ve tahammül ayıdır. Sabrın karşılığı da Cennettir.

-           Bu ay yardımlaşma ayıdır, bu ay mü’minlerin rızkını arttıracak aydır.

-           Bu ayda her kim oruçlu bir mü’mine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden azat olmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur.

-           Ashab-ı Kiramdan bazıları, “Ya Resulallah, hepimiz oruçluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz” dediler.

-           Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, “Allah bu sevabı bir tek hurma ile, bir içim su ile, bir yudum süt ile oruçlu mü’mine iftar ettirene de verir” buyurdular ve hutbelerine şöyle devam ettiler:

-           Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da Cehennemden kurtuluştur.

-           Bu ayda her kim kölesinin (işçi ve hizmetçisinin) işini hafifletirse Allah onu affeder ve Cehennemden uzak tutar.

-           Bunun için bu ayda şu söyleyeceğim dört hasletten ikisi ile Rabbinizi razı kılarsınız, diğer ikisinden ise hiçbir vakitte ayrı kalamazsınız.

-           Rabbinizin rızasına sebep olan hasletlerin birisi, Kelime i Şehadete devam etmeniz, diğeri de Allah’tan mağfiret dilemenizdir.

-           Vazgeçemeyeceğiniz iki hasletin biri Allah’tan Cenneti istemek, diğeri Cehennemden Allah’a sığınmaktır.

Her kim oruçluya bir yudum su verirse, Allah da ona benim mahşerdeki havuzumdan öyle bir su içirecektir ki, Cennete girinceye kadar bir daha susuzluk çekmeyecektir.” (et-Tergibve’t-Terhib, 2:94-95)

 

Ramazan ayını nasıl eda edeceğimizi anlatan Allah Resulu (sav)’in bu hutbesini defalarca okuyup, bu ayı en güzel şekilde ihya eden kullardan olalım. Ramazan ayının manevi iklimini fırsat bilerek, el birliğiyle yaralarımızı saralım. Sevgi, şefkat ve muhabbet bağlarımız hüznü ve kederlerimizi sevince çevirelim. Zekât ve sadaka köprüleri kardeşliğimizi daim kılalım, iyiliği yayalım.Yardımlaşma ve dayanışma ruhu düsturumuz, Ramazan-ı şerifimiz mübarek olsun.

  Bu yazı 1656 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI