Bugun...

LİDER KADAR SİVİL TOPLUMU DA DİNLESİNLER

 Tarih: 12-05-2023 11:19:00
AHMET TAŞ

LİDER KADAR SİVİL TOPLUMU DA DİNLESİNLER

14 Mayıs 2023 günü ülkemizde Cumhurbaşkanlığı (Devlet Başkanlığı da denir) ve milletvekili seçimleri yapılacak. Seçimlerin kazasız belasız ve sağduyu ile sonuçlanmasını diliyorum.

Milletvekilliği görevi milleti temsilen Büyük Millet Meclisi'nde vekili olduğu millet adına ona sadık kalarak yasalar ve ahlak sınırları içinde hizmet etme görevidir. Liderinin, partisinin taleplerinden önce milletin taleplerini dinlemek, bilmek ve karşılanması için gayret etmek durumundadır.

Bu da devamlı seçim bölgesi ya da başka bölgelerde halkla sık sık bir araya gelme, onların kaygı, talep ve beklentilerini tespit edip yeri zamanı geldiğinde yasalar yapılırken ya hükümet uygulamalarında ya da mecliste yapılan istişarelerde gündeme getirip çözümüne katkı sunmakla olur.

Bugünlerdehalkın içinde olan milletvekili adaylarının seçilip meclise gitmeleri durumundadevamlı halka yakın, onunla iç içe olmaları durumunda halkın nabzını daha iyi tutmaları mümkündür. Zaten milletvekilleri bunun için seçilmişler, onun için hazineden maaşlarını alıyorlar.

Ne yazık ki son yıllarda daha fazla olmak üzere bazı milletvekilleri liderinin ya da parti grubunun kararını ilahi bir kanunmuş gibi kabullenmekte asla itiraz ve eleştiri getirmemektedir. Aslında yapıcı itiraz ve eleştiriden sanırım liderler ve parti grupları da memnun kalırlar ve yararlanırlar ama maalesef uzun yıllar devlet kademesinde görev yapan bürokrat ve memurların kahir ekseriyetinde olduğu gibi milletvekillerinde de yapıcı ve usule uygun itiraz, eleştiri ve alternatif sunma cesaret ve refleksi yok olmuştur.

Şu anda milletvekili adayları meydanlarda, mahallelerde, dağlarda, bayırlarda harıl harıl çalışıyor. Topluma dokunmaya, onları dinlemeye ve kendilerini onlara dinletmeye çalışıyorlar. Umarım seçilmeleri halinde vekil olunca da halka yakınlıkları devam eder. Belli aralıklarla toplum ve toplumun temsilcisi sivil kurumlarla bir araya gelip insanımızın, şehrimizin ve ülkemizin sorunları ve çözüm yolları konusunda istişarelerde bulunurlar. Bu toplantılarda alınacak çözüm kararları ile ilgili devlet kurumlarına ya da Büyük Millet Meclisi'ne ulaşıp çözüm için harekete geçirilir.

Geçen günlerde AK Parti Kayseri milletvekili adayı Ayşe Böhürler ile Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşlarına bağlı sivil toplum kurumları arasında verimli bir buluşma gerçekleşti. Nitelikli bir grubun katılım sağladığı buluşmada katılımcı kurum temsilcileri adaletten eğitime, ahlaki yozlaşmadan kültür hayatına, yeni anayasa ve günün şartlarına uygun hukuk düzenlemesine ve temel hak ve hürriyetlere kadar toplumu ilgilendiren birçok konuyu gündeme getirdiler.

Milletvekili adayı Böhürler tüm konuşulanları not etti ve şöyle bir teklifte bulundu. Seçimden sonraki süreçte her 3 ayda bir sivil kurumlarla bir araya gelelim istişarelerde bulunalım, çıkacak sonuçları hükümete iletelim ve uygulanabilir olanların icraata konulmasını sağlayalım. Teklif katılımcılar tarafından memnuniyette kabul gördü. İnşallah uygulanır.

Son söz olarak diyorum ki milletvekillerimiz liderlerini, parti grup kurallarını dinledikleri kadar kendilerini seçen halkı ve sivil toplumu da dinlesinler. Onların vekili olduklarını unutmadan onların TBMM'de gözü kulağı ve sesi olsunlar.

14 Mayıs seçimlerinin sağduyu ile gerçekleşmesi ve millet iradesinin sağduyu iletecelli etmesini diliyorum.Sonuçların ülkemize, insanımıza, gönül coğrafyamıza hayır getirmesini diliyorum.

Selam ve dua ile

  Bu yazı 3636 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI