Bugun...

TOPLUMUN İHTİYACI KURUM! MAZLUMDER

 Tarih: 01-06-2023 12:34:00
AHMET TAŞ

Adını Hazreti Resul'ün gençlik yıllarında cahiliye müşrik Mekke toplumunda mazlumların, kimsesizlerin sahibi olmak için dahil olduğu Hılful Fudul’dan alan MAZLUMDER bugün 32. kuruluş yılına ulaşmış bulunuyor.

Uzun istişareler sonucu vicdanı ve dini bütün insanımız tarafından Ankara merkezli olarak kurulan İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği MAZLUMDER, kuruluşundan sonra zamanla Türkiye çapında tanındı, teşkilatlandı.

Ülkemizin dört bir yanında şubeler ve temsilcilikler açan MAZLUMDER, ana prensipleri olan zalime karşı mazlumdan yana; mazluma kimliği sorulmaz ilkeleri ile Türkiye insanı ve sivil toplumca kabul gördü. Dara düşenin müracaat ettiği bir sivil toplum kuruluşu haline geldi.

Gerek devlet bürokrasisinde gerekse özel sektör ve yerel yönetim alanında yapılan hak ihlalleri ve insan haklarına yönelik yanlışları kırmadan, dökmeden ve ön yargıdan uzak yaklaşımlarla tespit etme, raporlama, ikili görüşmeler ve hukukî metotlarla çözme ve çözümüne katkı sunmayı çalışmalarında prensip edinen MAZLUMDER zamanla toplumun vicdanı olmayı başardı.

Siyasette milletvekili, belediye başkanı ve meclis üyeliğine aday olanların MAZLUMDER’deki yönetim görevlerinden ayrılmasını da prensip edinen MAZLUMDER, bu konuda tarafsız olmayı da kendine prensip edindi. Bugüne kadar sağ ve sol yelpazeden birçok partide görev alan MAZLUMDER yöneticileri MAZLUMDER ile hukuken bağlarını kopardıktan sonra buralarda görev almışlardır.

Çalışmalarında insani diplomasiyi de kendine prensip edinen ve önce insan ve hakları diyen MAZLUMDER, 1990’lı yıllarda PKK'nın kaçırarak kamplarına götürdüğü askerlerimizin Irak'tan kurtarılarak ailelerine kavuşmalarını sağladığı gibi 28 Şubat döneminde üniversiteler, ortaöğretim kurumları, askeri kurumlar ve kamu kurumlarında yaşanan hak ihlallerinin önlenmesi için de büyük mücadeleler vermiştir.

Özellikle 28 Şubat döneminde başörtüsü yasağının kaldırılması, kız öğrencilerin ve bayan memurların başörtüleri ve inançları sebebiyle görevden uzaklaştırılma zulmünün engellenmesi için el ele eylemleri, insan hakları mitingleri, sabah namazı buluşmaları dahil birçok eylemin içinde MAZLUMDER ya düzenleyici ya da katılımcı olarak yerini almıştır.

Bu mücadele sırasında genel merkez dahil tüm şube yönetimlerinin gece yarısı evlerinin basılarak üyelerinin gözaltına alınıp günlerce kötü muamele ile sorgulanması, basın yolu ile linç kültürüne maruz bırakılması olaylarını da yaşamıştır MAZLUMDER.

Bünyesinde çok sayıda insan hakları sevdalısı sivil toplum kuruluşu üyesini barındıran, tüm önyargı ve siyasi kaygılardan uzak kalarak önce insan ve hakları diyerek yoluna devam eden MAZLUMDER son zamanlarda ihtiyaç duyularak müracaat edilen, herhangi bir kamu desteği olmadan kendi imkanlarını kendisi üreterek yoluna devam ediyor.

Kayseri Şubesi 1998'de kurularak insanımıza hizmete başlayan MAZLUMDER o günden bugüne sığınmacıların, garibanların, darbe mağdurlarının, kamuda ve özel sektörde hakkı çiğnenenlerin müracaat yeri ve mağduriyetlerine çözüm üreten kapı olmaya devam etmektedir.

Geçmişten bugüne MAZLUMDER Kayseri Şubesine zor zamanlarda şube başkanı olarak görev yapan Avukat Kadir Hikmet Beyazıt, Prof. Dr. Nihat Bengisu, Salim Mısırlıoğlu, Ergün Sezer, Avukat Ali Aydın, Prof. Dr. Atalay Şahin, Mehmet Esat Yakut ve yönetim kurullarında görev alanları sevgi ile minnetle anıyorum. Üye olarak destek verenlerin vefat edenlerine Allah'tan rahmet diliyor, hayatta olanlara sağlıklı bereketli ömür diliyorum.

MAZLUMDER genel merkezinin bu hafta sonu (3 Haziran Cumartesi) 16. olağan genel kurulu yapılacak. Genel kurulun MAZLUMDER camiası için hayırlara vesile olmasını diliyorum ve diyorum ki! İnşallah yeni dönemde ön yargıları kenara bırakabilen kendi ile ve toplumla barışık olan,hizmete zaman arayıp kafa yorabilen arkadaşlarımız görev alırlar MAZLUMDER de. Ağaç yaprağı ile gürler atasözüne uygun şubelerini, temsilciliklerini kuşatıp sahip çıkacak, toplumun tamamını sahiplenecek bir genel merkez yönetimi olsun.

Selam ve dua ile

  Bu yazı 3459 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI