Bugun...
SON DAKİKA

DİN BURAYA DA MI GİRMİŞ?

 Tarih: 22-01-2022 17:17:00
AZİZ AKBAL

Her nedense konu din-diyanet olunca mazallah hiç kimse yorum yapmaktan çekinmiyor.

Aksine koşarcasına eline kalemi, tableti alan herkes müdahil oluyur. Savunanlar olduğu gibi saldıranlar,alaya alanlarda yok değil.Haddi zatinda bir imam hatip olarak kendimi bu tür tartışmalardan uzak tutmuşumdur. Öyle kolay mı dinden bahsetmek, hem adama ne okudun,nereyi okudun da öyle ahkam kesiyorsun diye sormazlar mı ?

Bildiğim şudur ki; Kim dine hizmet ederse din onu yüceltir.Kimde dine saldırırsa din onu rezili rüsva eder, alçaltır.

Bir zamanlar görev yaptığım bir kasabada darvinci/sosyalist geçinen bir beyefendi "hocam size de bir soru sorsak hemen dinden,kurandan bahsediyorsunuz. Yok efendimpeygamberimiz şöyle demişti böyle demişti" diye.

Başka ne yapabiliriz ki? Bizim alanımız da bu dedim. Bir taraftan çaylarımızı içiyor bir taraftan içimden fırsatı bulmuşken konuşmalısın,anlatmalısın be Aziz'im diye bir ses beni zorluyordu.

Pekâla dedim.Dinin olmadığı dinin girmediği bir yer söyleyebilir misin?

Ya da dini olmayan bir ülke dinsiz bir insan gösterebilir misin?İnsanlar neye inanırsa neyi  kutsallaştırırsa o onun dini oluverir,öyle değil mi?Evet,

Mesela;Kişi ateşe taparsa ateşperest,ağaçtan topraktan, taştan ,madenden yapılan putlara taparsa putperest, güneşe taparsa güneşperest paraya pula maddeye taparsa maddeperest olur. Hz.Ömer (r.a) zamanın birinde helvadan putlar yaparak ona taptığını yolda acıkınca onu yediğini anlatır.İman ettikten sonra aklıma geldikçe bu saçma batıl şeylere hep gülerim diyor. Evet,bütün putlar hakkın yanında batıldır. Zaten hiç bir şeye inanmıyorum diyenler bile netice de bir şeylere inanmış olmuyorlar mı? Ateizim, nihilizim gibi.

Din dediğin bir şemsiye gibidir. Herkesi altında toplar,kuşatır. Din  evde,yolda,mağarada,havada,karada, toprak altında kısaca her yerde vardır. Kral olsun,soylu olsun,soysuz olsun herkese lazımdır, güzel abim dedim.

Çaylarımızı içip ayrılmıştık.Tevafuk bu ya! Ertesi gün yurt dışından bir cenaze gelir ve bu bey efendiyle mezarlığın içinde yine karşılaşırız.Önce göz göze geldik .Yaklaşınca da kulağına abi gördün mü din buraya da girmiş dedim. Kafasını sallayarak yanımdan uzaklaşmıştı.

Sonuç olarak; din denilen bir olgu vardır.Bunun insan üzerinde psikolojik ve sosyolojik yansımaları da vardır. Bu sayede insanlar ister hak din isterse batıl din olsun inandıkları dine uygun çeşitli ritüelleri yerine getirir.Bu da ana rahminden- doğumdan başlar ömrün sonuna kadar devam eder.

Bize en mükemmel ve en son dini gönderen Allah'a hamd olsun.

Selam ve dua ile...

  Bu yazı 4670 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI