Bugun...
SON DAKİKA

EN BÜYÜK DEVLET AİLE

 Tarih: 29-11-2022 14:22:00
AZİZ AKBAL

"Er bozulursa aile bozulur,kadın bozulursa millet bozulur".(Türk ata sözü)

Geçen hafta Kayseri'de sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen Büyük Aile buluşmasına katılmıştım. Kartal şehitliğinde Kur'an'ı Kerim ve dualarla başlayan etkinlik yürüyüşle devam etmişti. Katılımcılar yürüyüş esnasında ellerinde Ailene sahip çık, LGBT'ye hayır,eş cinselliğe hayır, Yuvalar yıkılmasın, Cinsiyetsizliğe hayır yazan dövizler taşımıştı. LGBT ben buna (Lut Gavmine Benzeyen Tipler) diyorum.Meydana varınca gönüllü kültür kuruluşları adına başkanAhmet TAŞ katılımcılara teşekkür ettikten sonra  Melikgazi belediye başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu ailenin önemi hakkında kısaca görüşlerini beyan etti.Son olarak (KİMDER) Kayseri imam hatip mezunları derneği başkanı Hacı Ali Çakıcı tarafından  yapılan basın açıklamasıyla etkinlik sona ermişti.

PEKİ,AİLE NE DEMEK

Aile, nikah aktiyle evlenen bireylerin meşru ve helal yollarla kurmuş olduğu yuvanın adıdır. En bildik anlamıyla anne baba ve çocuklardan meydana gelen devletin en küçük yapı taşını oluşturan kurumdur. Devletler sağlam aile yapısıyla uzun yıllar ayakta kalabilir. Ailede eşler arası haklar sorumluluklar vardır.Allah'ın rızası vardır. Dinin hudutlarına uygun yaşama vardır. İslamda zarureti hamse yahut zarurati diniyye denilen kavramlar şöyle sıralanır. Canı korumak,malı korumak, nefsi(aileyi) korumak, aklı korumak ve dini korumak şeklindedir. İşte koruma altına alınması zorunlu olan/olması istenilenlerden beş zaruretten biride  gündemimizi oluşturan ailedir. Çünkü aile bir erkek ve bir kadından oluşur. Bunların birleşmesiyle çocuklar meydana gelir.

Amca,dayı,teyze,hala gibi hısım akraba çoğalır gider.Derken yakın akraba,uzak akraba devam eder. Nihayetinde  iki kişiden başlayan serüven aileden obaya,obadan devlete dönüşür.Onun için "aile küçük bir devlet,devlet ise büyük bir ailedir" denilmiş.

EN GÜZEL ÖRNEK(USVE-İ-HASENE)

Kuran'ı Kerimin ifadesiyle eşlerimiz bizim için bir örtü bizlerde onlar için birer örtüyüz.(Bakara187) Müslüman, normal hayatta olduğu gibi evlilik hayatında da örnek alacağı en güzel kişi Hz.Muhammed (s.a.v) olmalıdır. Çünkü o insanlık için gönderilmiş "usvei hasenedir" Onda nice güzellikler vardır. Hz.peygamber  hem iyi  bir eş hem  hem iyi bir baba  hem iyi bir hatipti. Yeri geldiğinde eşiyle yarış yapardı. Kimi zaman kendi söküğünü kendi dikerdi.Kendi emeği ile geçinirdi. Eşlerine karşı sevgi,saygı ve ülfet beslerdi. Hadisi şeriflerde Peygamberimizin (s.a.v) "gücü yeten evlensin,nikah benim sünnetimdir, evleniniz çoğalınız,ben ümmetimin çokluğuyla övünürüm" gibi nikahlı birlikteliğe teşvik eden sözleri önem arz etmektedir.

GÜNÜMÜZDEKİ AİLE

Milenyum çağı dedikleri 2000'li yıllardan sonra aile yapıları hızla deforme olmaya başladı.Özellikle Avrupa Birliği uyum yasaları için imzalanan İstanbul sözleşmesi de bu olumsuzluklara ivme kazandırdı. Kurum olarak aileler var ancak o kutsal aile yuvasının içini boşalttılar. Ayrılıklar arttı,boşanmalar birbirini izledi.Çocuk esirgeme kurumu ve kadın sığınma merkezlerine her gün yenileri eklendi. Sadece boşanmalar artmadı buna bağlı olarak güvensizlik, savurganlıklarımız, lükse düşkünlüğümüz, doyumsuzluğumuz, uygunsuz dizilerimiz ve teknolojiye bağımlılığımız da artmış oldu. Bireysellik başladı. Bütün bunların sonunda kendi kendine yeteceğini sanan bireyler türedi.Bir artı bir denilen dairelerde,rezidanslarda tek başına yaşamlar başladı.Aynı çatı altında yaşayan bireyler kendilerini odaya hapsedip ellerinde telefon ve tabletlerle dünyayı geziyorlar. Ancak öz kardeşler birbirini göremiyor.Sindirilmemiş  bilgilerle edepten ahlaktan uzaklaşıyorlar. Evler âdeta  otel gibi  kullanılıyor. Arkadaşız, öğrenciyiz denilerek nikahsız yaşamalar ve  bu birliktelikler özendiriliyor. Gençlere bakarsanız onlar halinden memnun.

Bazıları için sorun değilmiş gibi düşünülse de esasen bunlar sorunun  bir başlangıcıdır. Çünkü temelleri sağlam atılmayan ilişkiler geçimsizlikere, aldatmalara, fiziksel şiddete hatta intiharlara kadar gidebiliyor. İşin diğer bir boyutu  müslüman aile yapısını bozmak  için  karşıt gurupların yabancılar tarafından fonlandırılıyor olması. Kimdir bu karşıt guruplar.

LGBT(Lezbiyen,Gey,Biseksüel,Travesti). İsteyenler tek tek sözlük anlamına bakabilir. Tekrar ediyorum ben bu kısaltılmış isimlere Lut Gavmine Benzeyen Tiplemeler diyorum.  Bunları kim finanse ediyor?Tabi ki dış güçler.Neden? Türk'ün Örf ve anneannesini bozmak için.

Sebep? Çağdaşlık adı altında Avrupa normlarını  Türk İslam aile yapısında da uygulamak istemeleri.

Bilinmelidir ki erkek bozulursa aile, kadın bozulursa millet bozulur.Bu nedenle sağlam toplumların ayakta kalması temiz nesillerin yetişmesine bağlıdır.Bunun yolu da aileden geçer.

Feraset sahibi Âsımın nesli  bu yozlaşmalara geçit vermeyecek bi iznillah!!!

Selam ve Dua ile...

  Bu yazı 6430 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI