Bugun...

AYŞE BÖHÜRLER VE MAHMUT ARIKAN

 Tarih: 20-04-2023 11:46:00
Furkan Yılmaz ALTUNÖZ

Ülkemizde milletvekili nasıl ve niçin olunur; efsanedir ya da gerçektir, üzerine pek çok şey söylenmektedir.1970’li ve 1980’li yıllarda milletvekili serüvenlerine bakılınca; istisnalar kaideyi bozmaz ama bir kimse “neden milletvekili olmak için aşırı hırs gösterir” gibi sorularıberaberinde getiriyor. Çoğunluk vekil olmak için çırpınırken sayıları çok azda olsa vekil olmaya ikna edilmek istenenler de vardır. Ama her neyse…

Vekilliğin ahlaki ve hukuki boyutu ve sonuçları vardır. Vekilliğin hakka ve halka karşı sorumluluğu vardır. Vekilliğin tarihe ve geleceğe yönelik yükümlülüğü vardır. Hele ahirete ve hesap gününe inanan insanlar için uykusuzluğu olmalıdır.

Oy verenlerin bir umudu vardır. Umuda oy verir onlar. Oy verenlerin bir hayali vardır. Kendilerinin gerçekleştiremediği hayalleri. Gerçekleştirsin diye oy verenlerin hayalidir; o oy! Ahlak ve adalete hasret kalanların; ahlak ve adaletin tecelli etmesine, oy verişleri vardır. Üretim artsın yoksulluk kalksın diye üretime oy verirler oy verenler. Oy reydir. Rey görüş bildirmek ve karar vermektir. Seçmen seçimlerde Rey’ini kullanır, oy verir onun için.

Sayın Mahmut Arıkan Kayserinin tanıdığı bir aday. Gülümseyen bir adamdır. İyi bir insandır. Milli Görüş çizgisi iddiasında olan Saadet Partisinin, CHP’den 2. Sıra adayı. Arıkan’ın Millet ittifakı içerisinde yer alması bir çelişkidir. Milli görüşünün bir iddiası vardı “adil düzen.” Adil düzenin Türkçesi “İslami düzendir” varlığınıİslami değerlere adamış Arıkan, varlık nedeni İslam’asavaş açmak olan CHP ile aynı vagonda bulunmasını nasıl izah edecektir. Mahmut Bey mütedeyyin seçmen kitlesine bunun gerekçesini anlatmalıdır. Neden Milletvekili olmaya soyunduğunu da?

Ayşe Böhürler Hanım, kendisini ekranlardan tanır ve takip ederim. Programlarını da keyifle izlerdim. Nitelikli konuklarla nitelikli programlar yapardı. Aday olduğunu öğrendiğimde, aklıma şu gelmişti; kendisiyle karşılaşırsam “neden aday oldun?” sorusunu soracaktım. Mecliste 600 milletvekili var. Bunların yüzlercesini seçildiklerinde ve yemin ettiklerinde görürüz. Daha sonra ne duyar ne de işitiriz. Ayşe Hanım hangi şeyin korunması ve sürdürülmesi, hangi şeyin topluma ve ülkeye kazandırılması için aday olmuştur. Değiştirmek istediği şey nedir? Bilgi birikimi statükonun yanında mı karşısında mı yer alacaktır? Örnek, Kayseri radyoları ortak yayınında 6284 yasa hakkında sorulan soruya net cevap vermemiş ve lafı dolandırmış kaçamak cevaplar vermiştir. Nitelikli birinden nitelikli plan ve hedefler beklenir. Yoksa çok yazık olur.

Türkiye özledi; ahlaka, adalete ve üretime vekil olacakları özledi.

  Bu yazı 4484 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI