Bugun...

2023 Mevlana Yılı ve Etkinlik Önerileri

 Tarih: 23-01-2023 17:45:00
HACI SARI

Her yıl, topluma mal olmuş, fikirleri ve buluşlarıyla çağları aşan öneriler ortaya koymuş kanaat liderlerinin birinin adına ithaf edilmektedir. Mevlana’nın ölümünün 750. yılı münasebetiyle  2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından “Mevlana Yılı” olarak ilan edildi.

Milletlerin kimlik inşasında etkili olan milli ve manevi değerler, bedenen bu dünyadan ayrılsalar bile manevi miraslarıyla medeniyetlerin gelişmesine katkı sunmaya devam ederler. Fikir önderleri hatırlatıcı özellikleriyle insanları gerçek hayata bağlarlar. Modernitenin unutturma çabalarına karşın  kültürel başyapıtlar hatırlatılma yaparlar.

Mevlana Celaleddin-i Rumi,Belh şehrinden başladığı dünya hayatında Şems-i Tebrizi ile manevi mayalanma dönemini yaşamıştır. İlmen ve fikren belli bir noktaya geldikten sonra Hac görevinden dolayı Mekke ve Medine seyahatine çıkmıştır. Hac dönüşünde Suriye üzerinden Anadolu’ya geçmiş ve nihayet Konya’ya yerleşmiştir.

Mevlana; sevginin, hoşgörünün,  tefekkürün, tezekkürün,  davetin, insanca yaşamanın merkezinde yer almıştır.  Mevlana’nın Mesnevi isimli eseri edebi bir bilgi olmanın ötesinde günümüz insanının kaybettiği değerler silsilesini hatırlatma aracına dönüştürülmelidir.

Mevlana 13. asırda Yunus Emre ve Hacı Bektaşı Veli ile aynı dönemde yaşamıştır. Anadolu aydınlanmasının en mümbit dönemi de 13. Asır olmuştur. 2021 Yılı Yunus Emre ve Türkçe yılı olarak ilan edilmişti. 2021 yılı bu anlamda çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir sene oldu. Fakat bu gibi önemli zaman dilimleri küçük salon toplantıları, akademik tartışmalar ve STK buluşmalarının ötesine geçmelidir.

2021 yılında Yunus Emre ve Türkçe ile ilgili özellikle gençlerin ve tüm toplumun hafızasını tazelediği, Türkçe hassasiyetinin zirveye ulaştığı, dil bilincinin pekiştiği bir yıl oldu mu?  Bu tema, televizyonlarda akşam kuşağı tartışmaları arasında kendisine yer bulabildi mi, bilbordlarda ve iletişim araçlarında mesajlar aktarabildi mi? Maalesef soruların hepsinin cevabı “Hayır”

Mevlana Yılı Etkinliklerine Birkaç Öneri

Kültür Bakanlığı televizyonlarda festivaller yaptığını ve festivallerin içeriklerini günlerce reklamla duyurdu. Aynı Kültür Bakanlığı Mevlana yılı ile ilgili bölgesel ve iller bazında bir yıla yayılacak, toplumun kadın erkek, genç, yaşlı, çalışan emekli herkesi kapsayacak etkinlikler yapmalıdır.

Kültür Bakanlı ile Milli Eğitim Bakanlığı aralarında yapacakları protokolle bir yıla yayılacak yarışmalar, sempozyumlar, konferanslar, tiyatrolar ve farklı etkinlikler yapmalıdır. 19 milyon öğrenci, 1 milyon 100 bin öğretmen, 40 milyona yakın veli 2023 yılında Mevlana ile ilgili mutlaka bir kazanım elde etmelidir.

Sosyal medya araçlarında keps, kısa film, söyleşi gibi çeşitlendirilmiş ve gençlerin ilgiyle takip edecekleri ve katkı sunacakları zeminler oluşturulmalıdır.

Belediyeler ve valilikler yerel manada Mevlana ve öğretilerini hatırlatacak çalışmalar planlamalı, şehirlerin yerel sanatçılarından destek alarak çeşitli organizasyonlar yapmalıdır.

Her şehirde mutlaka” Mesnevi Okumaları” adı altında haftalık, aylık okuma programları düzenlenmeli, Mevlana’nın Yedi Öğüdü, içleri zenginleştirilerek zihinlere nakşedilmelidir.

Resmi ve sivil tüm kurumlar 2023 yılında farklı ve özgün projelerle Mevlana ve öğretilerini gündemde tutmalıdır.

  Bu yazı 1909 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI