Bugun...
SON DAKİKA

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

 Tarih: 03-01-2022 11:47:00
HACI SARI

Olumsuzlukların çokça yaşandığı bir 2021 yılını geride bıraktık. Özellikle orman yangınları, deprem, sel ve heyelan felaketlerinin yanında ekonomik gelişmeler insanımızın hayatını  ciddi şekilde zora soktu.

Medeniyet değerlerimiz arasında bulunan zor zamanlarda yardımlaşma ve problemleri azaltma eğiliminin maalesef bu dönemde kaybedildiğine şahit olduk. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Anadolu insanı, olgunlukla süreci yönetme maharetini gösterdi.

2022 yılı genelde tüm kamu çalışanları özelde de eğitim çalışanları açısından verilen sözlerin kanunlaşması heyecanı ile başladı. Bilindiği üzere yıllardır Eğitim Bir Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkartılması için mücadele etmektedir.  1 Aralık'ta Milli Eğitim Şurasının açılışında Sayın Cumhurbaşkanı öğretmenlik meslek kanununun çıkartılacağını dile getirmiş, sahada bu açıklama beklentileri artırmıştı. 

Öğretmenliğin kariyer mesleği olması açısından bu kanun çok önemliydi ve öğretmenlerin on yıllardır çözülemeyen sorunları bu kanunla çözülecekti. Geçtiğimiz günlerde Öğretmenlik Meslek Kanunun meclise sunuldu. Çok kapsayıcı bir kanun beklenirken sadece 3 konunun gündeme alındığı oldukça dar kapsamda bir kanun teklifi ile karşılaşıldı.

Kanunda teklifinde, kariyer basamaklarının düzenlenmesi, 3600 ek gösterge meselesi ve aday öğretmenlik sınavının kaldırılması maddeleri yer aldı. Eğitim Bir Sen genel merkezinin teklifin yetersizliği ve teklifte olması gereken hususular ilgili açıklamasında dile getirilen hususlar şu şekilde:

TEKLİF MUADİL KANUNLARIN ÇOK GERİSİNDE KALMAKTADIR

Teklif, Yükseköğretim Personel Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu gibi muadil düzenlemelerin çok gerisinde kalmasına sebep olmaktadır.

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN ÖĞRETMENLER DE DÜZENLEME KAPSAMINA ALINMALIDIR

Özel öğretim kurumlarında çalışan veya diğer kamu kurumlarında görev yapan öğretmenlere yönelik hiçbir düzenleme içermemektedir.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİN KALDIRILMAMASI SORUNLARI DEVAM ETTİRECEKTİR

sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasına ve kadrolu öğretmenliğin esas alınmasına dair bir hükmün teklifte yer almaması en büyük eksikliklerden biridir.

ÖDÜL VE DİSİPLİN HÜKÜMLERİNİN KANUN TEKLİFİNDE YER ALMAMASI EKSİKLİKTİR

Bütün meslek mensuplarını kapsayan, eşit, adil, ölçülebilir ve uygunluk denetimine elverişli bir düzenleme yapılmalıdır.

EĞİTİM KURUMU YÖNETİCİLİĞİ MÜNHASIRAN ELE ALINMALIDIR

Eğitim kurumu yöneticiliğinin yasal bir statüye kavuşturulma imkânı göz ardı edilmiştir.

İSTİHDAMDA GÜÇLÜK ÇEKİLEN YERLERDE TEŞVİK UYGULANMALIDIR

Öğretmen istihdamında zorluk çekilen bölgelerde görev yapan öğretmenlere ilave tazminat ödemesi yapılması konusu teklifte yer almamıştır.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK BİR İSTİHDAM MODELİ OLMAMALIDIR

 Ücretli öğretmenlerin, kadrolu öğretmenlerin haklarına denk düzenlemeler yapılmalıdır.

MÜLAKAT UYGULAMASI KALDIRILMALIDIR

Öğretmen yeterliliklerinin ve eğitim-öğretimin niteliğinin artırılmasına herhangi bir katkısı bulunmayan mülakat usulünün teklifle kaldırılmamış olması büyük bir eksikliktir.

ÖĞRETMENLERİ ŞİDDETE KARŞI KORUYACAK HÜKÜMLERE YER VERİLMELİDİR

Eğitimi tehdit ve tahdit edecek boyuta varan okullarımızda meydana gelen şiddet olaylarını önleyecek düzenlemeler bu kanun kapsamında ele alınmalıdır.

Özellikle kanun teklifinin komisyonlarda ihtiyacı ve beklentileri karşılayacak şekilde yeniden yazılması, öğretmenlerin taleplerinin kanun teklifine yansıması Türk eğitim sistemi açısında çok yerinde olacaktır.

 

 

  Bu yazı 4007 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI