Bugun...


İsmail Şahin

facebook-paylas
BAŞKANLARA ÖNERİ
Tarih: 21-10-2019 00:39:00 Güncelleme: 21-10-2019 00:39:00


Allah nasip etti, Kayseri’de doğduk ve burada yaşamaya devam ediyoruz. Bu kente kendimize yüklenen sorumluluk kapsamında hizmet etmeye devam ediyoruz.

Kentte yaşarken sadece tüketici olmamak gerekir. Kente değer katacak fikirler üretmek ve bir şeyler kazandırmak gerek.

Bizim yetkimizi aşan konulara da fikirlerimizle ışık tutmak gerektiğini düşünüyorum. Seçim sürecinde başkan adaylarına birkaç fikir önerdi. Yapılır mı yapılmaz mı bilmiyorum ama kayıt altına almak gerektiğini düşündüğüm birkaç hususu paylaşmak isterim. Kime nasip olur ama bu fikrin İsmail Şahin’den çıktığını bir kenara yazıp da ne zaman olursa ismimi anarlarsa da sevinirim.

Avanos’a gidenler, Tokat’a gidenler, Alanya gidenler veya Ihlara vadisine gidenler, akan suyun ne kadar güzel değerlendirildiğini gayet iyi bilir. Su üzerine yapılan sosyal yaşam alanları ile beldelere, ilçelere ve kentlere değer katıldığını fark etmiştir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlarından Mehmet Özhaseki, Kızılırmak’ı kentin içinden geçireceğini açıklaması o dönemde ulusal basına bile konu olmuştu. Bu bir hedeftir. Hedefi koyarsınız, kime nasip olur bilmeyebilirsiniz. Ama önemli olan böyle uçuk da olsa fikirlerin de yaşamda yer alması.

SÜKSÜN’E SOSYAL TESİS

Bende diyorum ki Süksün Mahallesinin hemen ilerisinde herkes Kızılırmak üzerine yapılmış köprüden geçiyor. O köprünün altından sular akmaya devam ediyor. Bu su boş yere akıp gitmesin. Kayseri merkezinden Kızılırmak’ı geçirmek belki zaman alır ama Süksün Mahallesindeki (Karasu mevkii) Kızılırmak’tan yararlanmak gerektiğini düşünüyorum. Doğu’ya gidenlerde Batı’ya gidenlerde bu suyun üzerinden geçiyor.

Başkanlarıma önerim, bu suyun boşa akıp gitmesini önleyelim. Köprünün sağına ve soluna tesisler yapalım. Kanallar yapıp 1-2 km alanda suyun üzerine değerlendirelim. Aynrı Avonas’ta olduğu gibi üzerine köprüler yapalım. Altında kayıklarda keyifli zaman diliminin geçirilmesini sağlayalım. Suyun üzerine yerleştirilecek kamelyalarla o boş alanı renklendirelim. 24 saat açık sosyal tesislerde buradan geçenlerin dikkatini çekelim. Bu yap-işlet-devret modeli ile de olur, belediye imkanları ile de. Gözümde canlandırdığımda bile heyecanlanıyorum.

HIDIRELLEZ TEPESİNE SOSYAL TESİSLER

Yine herkes Erkilet’ten Kayseri’ye bakmanın tadını çıkarmak istiyor olabilir. Kayseri ve Erciyes’in en güzel göründüğü nokta Erkilet. Buranın bomboş kalmasına gönlüm razı değil. Erkilet’in tepesine sosyal tesisler yapalım. Yanına çok gösterişli olmasa da bir cami ekleyelim. 24 saat hayatın devam ettiği tesislerde Kayseri manzarasının tadının çıkarılmasını sağlayalım. O tepeler başı boş insanların mekanı olmasın. Güzel tesislerle Kayserimize değer katalım. İnsanlar sabah namazına gelsin, çayını çorbasını içsin. Güneşin doğuşunu izlesin. Kayseri’nin doyulmaz manzarasının tadını çıkarsın. Nasıl ki İstanbul’da Çamlıca Tepesi varsa bizim neden Erkilet Tepemiz olmasın.

HORSANA ÇAYIRINA TESİS YAPILSIN

Yine bir başka önerim de Horsana çayırı olsun. Mera alanıdır, üzerinde proje yapmak zor gibi gözükebilir ama oraya da bir tesis yapılarak İstanbul Yeşilköy’de olduğu gibi uçakların inişini izlememize fırsat verelim. Biliyorsunuz, uçaklar İldem üzerinden inişe geçiyor ve Horsana çayırında iyice alçalmış oluyor. Buraya yapılacak tesislerle hem uçakların inişi izlenmiş olur hem de fotoğraf çektirmek isteyenlerin güzel bir adresi. Bence çok da güzel olur. Prosedürü halletmek zor olmasa gerek. Hükümet Ak Parti’de Kayseri Belediyesi de.

HAVAALANI YOLUNDAKİ KANAL DEĞERLENDİRİLSİN

Bunları yapamıyorsak, Erkilet Havaalanı içinden gelen dereyi ıslah edelim. Yani Erkilet Bulvarı üzerindeki dereden bahsediyorum. Orta yolun kurulduğu dere. Yeşil Mahalle ile Seyrani Mahallesi arası olabilir veya Mithatpaşa ile Şehir Hastanesi istikameti olabilir. Burada kanalı ıslah edelim. Suyu tutalım ve üzerine nasıl ki Eskişehir’de veya Avanos’ta hatta Kırşehir’de yapılmışsa burayı canlandıralım. Suyun üzerine yine aynı modelle sosyal tesisler yapalım. Kayıklar koyalım ve Kocasinan’ı cazibe merkezi haline getirelim. İlla Sivas Caddesi’nden Kızılırmak’ı geçirmenize gerek yok. Var olan kanalı ıslah ettiğimizde zaten bu hayali gerçekleştirmiş oluruz.

Yukarı da saydığım güzel projeler umarım hayata geçer. İlk hangisi yapılır bilemem ama birinin bir noktasına da naçizene ismimim verilmesini de ‘Hayır’ demem. Saygılarımla

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI