Bugun...


İsmail Şahin

facebook-paylas
KAYSERİ EMNİYET’TE!
Tarih: 06-03-2019 14:47:00 Güncelleme: 06-03-2019 14:47:00


Habil, Kabil’i öldürdü ve dünyada kötülükler bu cinayet ile başladı.

İslam inancına göre ilk kavga, ilk anlaşmazlık, ilk kargaşa ve  ilk cinayet  Hz. Adem’in (As) çocukları arasında yaşanan olayla başladı.

 Maalesef o olaydan sonra yaşadığımız evrende hiç olaylar durmadı. Durmayacağa da benziyor.

Yani kötü olaylar olacak diye insanların huzuru kaçacak değil. Zamanla iyi insanları korumak ve kötü fiiller sonrası da bu fiilleri işleyenlerin cezalandırmak yönünde bir irade gelişti.

Zamanla insanların çoğalmasıyla asayişi sağlamak amacıyla çeşitli yöntemler geliştirildi. Gelenek, görenek, örf, adet gibi değerlerin yanına caydırıcılığı olan hukuk kurulları da eklendi. Bu hukuk kurallarına uyulmasını sağlamak amacıyla mahkemeler ve emniyet teşkilatları oluşturuldu.

Bunların tarihini yazacak değilim. Ama bu teşkilat tarihten bu yana hep iyi insanları korumak ve kötüleri de cezalandırmak için  kullanıldı.

Günümüzde de bu teşkilatlar askeri, polis ve zabıta gibi meslek grupları ile hizmet veriyor. Hepsi de Kayseri’de hukuk çerçevesinde ve kendilerine çizilen alanlarda hizmet veriyor.  Her birine ayrı ayrı teşekkür ederiz. Ama Kayseri Emniyeti’ne ayrı bir parantez açalım.

Mayıs 2014’te İbrahim Kulular’ın Emniyet Müdürü olarak Kayseri’ye atanmasının ardından kentte asayişle alakalı konularda müthiş işler yapıldı.

Yapılan işler zaman zaman da zaten ödüllendirildi.

Örnek,  2017 yılında FETÖ operasyonlarındaki başarı sonrasında, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalar ve projelerde 1’inci, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü çalışmalarında Türkiye 2’incisi oldu. Yine  Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yaptığı çalışmalarda 1.’lik ödülünü aldı.

Bunlar Türkiye çapında ödül aldığı hizmetlerden bazıları. Tabi emniyet teşkilatı bu ödülü almak için değil de Kayserililerin emniyetini sağlamak için gece gündüz çalıştı. Emniyet teşkilatının çalışanları zaman mefhumu tanımaksızın çalıştı. Kimi zaman elbisesi ütüsüz işe gitti, kimi zaman şapkasını silahının yanına takmak zorunda kaldı.  Kimi zaman çocuklarını saatlerce göremedi. Neden?

Cevap aslında çok basit: Benim, senin, onun ve hepimizin güvenliği için.

Bakın, son zamanlarda yapılan narkotik operasyonlara.  Zehir tacirlerine kesinlikle göz açtırılmıyor. Zaten 2017 yılında bunu tescilletmişti Kulular ve ekibi.

Türkiye ikincisi olan Kayseri Emniyet Teşkilatı, ödülü alıp kenara çekilmedi. Kendisine Türkiye birinciliği hedefi ortaya koydu. Hedef bu olsa da hepimizin sağlıklı geleceği için hayatını ortaya koydu.

Kimi zaman bizim güvenliğimiz için şahadet şerbetini içti. (İlhan Odabaşı gibi. Rabbim mekanını cennet eylesin)

Bundan sonra da canlarını vermeye hazırlar. Yeter ki Kayserilinin veya Kayseri’den geçenlerin tırnağına bir zeval gelmesin. İbrahim Kulular ve ekibi, bu duyarlılıkla çalışıyor ve çalışmaya devam ediyor.

Emniyet mensuplarının yapabileceği hataları değerlendirirken bunu göz ardı etmeyelim. Kayserililer olarak  bizim için canını ortaya koyan emniyet mensuplarına toleranslı olalım

Bırakalım, ütüsüz gitsinler, şapkasız çıksınlar. Yeter ki Kayserililerin tırnağına zarar gelmesin. Gelecekse de İlhan Odabaşı’ları unutmayın. Onlar gibi nice kahramanlar var.

İlhan Odabaşı’lar olduğu sürece Kayseri Emniyet’te merak etmeyin…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI