Bugun...

KİRA İLİŞKİLERİNDEKİ EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ TAHLİYE TAAHHÜTNAMELERİ

 Tarih: 07-08-2023 10:41:00
Mehmet Emin HAMURCU

KİRA İLİŞKİLERİNDEKİ EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ

TAHLİYE TAAHHÜTNAMELERİ

Tahliye taahhütnameleri neredeyse her kira ilişkisinde yer alan belgelerden biridir. Bu kadar sık kullanılmasına rağmen tahliye taahhütnamesi tam olarak bilinmemekte ve bu bilinmemezlik uygulamada büyük sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle de yazımızda soru cevap şeklinde tahliye taahhütnamelerinin en önemli kısımlarına yer verilmiştir.

Tahliye taahhütnamesi nedir?

Tahliye taahhütnamesi; kiracının kiraladığı taşınmazı belirli tarihte boşaltacağını taahhüt etmiş olduğu yazılı beyandır.

Tahliye taahhütnamesinin geçerlilik şartları nelerdir?

Tahliye taahhütnamesi yazılı olarak yapılması gerekmekte olup kiracının imzasını taşımak zorundadır. Ayrıca tahliye taahhütnamesi herhangi bir şarta bağlı olmaksızın yapılmalıdır.

Tahliye taahhütnameleri noterde yapılmak zorunda mıdır?

Tahliye taahhütnameleri noter de yapılmakta zorunda değildir. Adi yazılı şekilde yapılan tahliye taahhütnameleri de geçerlidir.

Tahliye taahhütnamesindeki tarihler nelerdir?

Tahliye taahhütnamesinde düzenleme ve tahliye tarihi olmak üzere iki tarih bulunmaktadır. Kira sözleşmesi tarihi  ile düzenleme tarihi aynı olması durumunda tahliye taahhütnamesi geçersizdir. Tahliye taahhütnamesi kira sözleşmesinden sonra yapılması gerekmektedir.

Boş tahliye taahhütnamesi geçerli midir?

Düzenleme veya tahliye tarihi boş olarak verilen tahliye taahhütnameleri geçerlidir. Kiracı sadece imza atarak boş şekilde verdiği tahliye taahhütnamesi sonradan doldurularak işleme konulabilir. Bu nedenle boş tahliye taahhütnamesi vermek doğru değildir.

Aile konutlarında eşlerden biri tahliye taahhütnamesine imza atması durumunda taahhüt geçerli midir?

Aile konutu olan taşınmazlarla ilgili tahliye taahhütnamesi verilmesi durumunda her iki eşinde imzasının bulunması zorunludur. Eğer ki eşlerden sadece biri tahliye taahhütnamesine imza atmış ise o tahliye taahhütnamesi geçersizdir.

Birden fazla kiracı olması durumunda tahliye taahhütnameleri?

Taşınmazda birden fazla kiracı bulunuyorsa her bir  kiracı tahliye taahhütnamesine ayrı ayrı imza atmak zorundadır. Sadece biri imza atması durumunda ise tahliye taahhütnamesi geçersizdir.

 

Şirketlerde tahliye taahhütnamesi nasıl hazırlanır?

Şirketlerde yetkili olmayan ortaktan alınan tahliye taahhütnamesi geçersizdir. Tahliye taahhütnamesi imza sirküsüne sahip yetkili ortaktan alınması gerekmektedir.

Tahliye taahhütnamesi verildikten sonra yeni kira sözleşmesi imzalanırsa taahhüt geçerli midir?

Tahliye taahhütnamesi imzalandıktan sonra taraflar arasında aynı taşınmaz hakkında yeniden kira sözleşmesi imzalanırsa söz konusu önceden hazırlanan tahliye taahhütnamesi geçersiz hale gelecektir?

Tahliye taahhütnamesi ne zamana kadar işleme konulabilir?

Tahliye taahhütnamesinde tahliye tarihinden itibaren bir ay içerisinde işleme konulması gerekmektedir. Tahliye tarihinden itibaren bir ay içinde işleme konulmaz ise tahliye taahhütnamesine dayalı işlem yapılamaz.

Tahliye taahhütnamesi dayalı hangi işlemler yapılabilir?

Tahliye taahhütnamesine dayalı olarak icra takibi yapılabileceği gibi doğrudan tahliye davası da açılabilecektir.

Mehmet Emin HAMURCU

Hukukçu

 

  Bu yazı 1779 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI