Bugun...
SON DAKİKA

NAFAKA

 Tarih: 30-03-2023 15:31:00
Mehmet Emin HAMURCU

Bilindiği üzere ülkemizin belki de çözülemeyen en büyük sorunlarından biri de nafakadır. Türk Medeni Kanunu gereğince hükmedilen nafakalar süresizdir. Ülkemizde süreli nafaka kanunen uygulanması mümkün de değildir. Bu nedenle de çok kısa süre evli kalan kişiler çok uzun süreler nafaka ödemek zorunda kalmaktadır. Nafaka boşanma durumunda ödenen mali yükümlülüklerin başında gelmektedir. Türk Medeni Kanunu nafakanın kim tarafından ödeneceği hususunda cinsiyet ayrımı yapmamıştır. Ancak nafaka evlilik birliğinin sona ermesinde eşit veya daha ağır kusurlu olan eş tarafından boşanma ile beraber yoksulluğa düşecek tarafa ödenir.

Mahkeme tarafından hükmedilen nafaka süresiz olmakla beraber bazı durumlarda sona ermektedir. Eşlerin birbirine karşı ödedikleri nafaka eşlerin birinin ölmesi veya nafaka ödenen eşin evlenmesi durumunda ödenenen nafaka sona erer. Bir başka durum ise; nafaka ödeyen eş artık nafaka ödeyemeyecek duruma gelmiş, diğer eşin maddi durumu iyileşmiş ve artık nafakaya ihtiyacı kalmamış ise bu durumda nafaka ödeyen eş mahkemeye başvurarak nafakanın kaldırılmasını veya nafaka miktarının azaltılmasını isteyebilir.

Ayrıca nafaka sadece eşlere hükmedilmemektedir. Tarafların müşterek çocukları da bulunmakta ise çocuğun velayeti verilmeyen taraf nafaka ödemekle mükellef olabilir. Tarafların müşterek çocukları kural olarak 18 yaşından küçük ise nafakaya hükmedilir. Hükmedilen bu nafakaya iştirak nafakası denmekle beraber iştirak nafakası kural olarak çocuğun 18 yaşına gelmesi ile birlikte sona erer. Ancak müşterek çocuk eğitim hayatına devam ediyor ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsa mahkeme kararı ile 18 yaşından sonra da nafaka almaya devam edebilir.

Bir başka husus ise; nafakayı diğer alacaklardan ayıran en önemli hususlardan biri ise nafaka borcunun ödenmemesi durumunda hapis cezasının bulunmasıdır. İcra İflas Kanunu madde 344 de yer alan düzenleme gereğince nafaka borcunu ödemeyen kişi hakkında şikayet olması durumunda 3 aya kadar tazyik hapis cezası verilebilmektedir. Söz konusu hapis cezası ile kanun koyucu nafaka alacaklılarını koruyarak nafakanın önemini vurgulamıştır.

Nafaka hakkında izah edilen bu kısa bilgilendirme ile birlikte ortaya çıkan sorunlarda bulunmaktadır. Yazının başında değinildiği üzere nafaka konusunda en önemli sorun süresiz nafakadır. Öyle ki; kişiler çok kısa süre evli kalsalar bile boşanma ile birlikte yıllarca nafaka ödemek zorunda kalabilmektedir. Bu husus şahsi kanaatimce adaleti zedelemekle beraber hakkaniyetle de bağdaşmamaktadır. Örneğin kişi 3 ay evli kalmasına rağmen 3 yıl belki daha fazla nafaka ödemek zorunda kalabilmektedir. Bu durumun da adaletli olduğundan bahsedebilmek çokta mümkün değildir.

Bu nedenlerle; nafaka hükümlerinin eşleri daha iyi koruyacak  daha adaletli ve sorunları ortadan kaldıracak şekilde yeniden düzenlenmesi en büyük temennilerimizdendir. 30.03.2023

  Bu yazı 760 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI