Bugun...

CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMLERİ 5

 Tarih: 12-03-2023 11:29:00
MUSTAFA CAMCI

Cumhur İttifakı AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nden oluşuyor. Bugüne kadar Cumhur ittifakında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Ekranlardan yansıyan yeni bilgilere göre Hüda Par ve Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakına katılacağı söyleniyor. Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi’nde( Bu gün 10 mart saat 18,30 Ak Parti yetkilileriyle YRP yetkilileri görüşme yapıyor.)  Diğer siyasi parti liderleri ile görüşmelerin yapıldığı şimdilik halkın bilgisi dahilinde değil gibi.

Ancak Cumhur İttifakını oluşturan partilerin milletvekilliği seçiminde ortak liste ile seçime gidebileceği söyleniyor.(Doğru mu, yanlış mı bilmiyorum.) Yani her partiye mevcut gücü nispetinde aday verilecekmiş. Hatta hangi parti vilayetin birinde güçlü ise onun adayları fazla söz konusu olacakmış. Şartlara göre aday sayımı belirlemek.

Her ne şekilde olursa olsun, mutlaka belirli kurallar konup ona göre hareket edilmeli.

AK Parti'de milletvekilleri için üç dönem kuralı varmış. Yani 3 dönem milletvekilliği yapan kişi tekrar  aday olamayacak. Doğruysa bu kural katıdır. Olamaz. Çünkü bazı milletvekilleri var ki, partinin ana omurgası, Partide ve seçim bölgesinde önemli kanaate sahip. Genel Başkan yetkisi ile tekrar aday olabilir.

Hatta bazı milletvekilleri de var ki, 3 dönemde olmadığı halde, varlığıyla yokluğu arasında fark etmeyen, Sayın milletvekillerine teşekkür edilir, adaylık verilmez.

Cumhur İttifakını oluşturan ve oluşturacak olan Parti Genel Başkanlarının ve ana kadronun dikkat etmesi gereken çok önemli hususlar vardır.

14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri, geçmiş yıllardaki seçimlere pek benzemeyecektir. Zor görünüyor.

İttifaklar artmıştır. Hatta görüş itibariyle birbiriyle bir araya gelmeleri asla düşünülemeyecek olan partiler, bir araya gelmiş ittifak oluşturmuştur. Millet ittifakı öyledir.

Millet nezdinde en sorumlu parti Ak Partidir. Çünkü iktidardadır. Hem de 20 yıldır.

AK Parti'den 100’ün üzerinde 3 dönemini tamamlamış milletvekili olduğu söyleniyor. Doğruysa  ve de kahir ekseriyeti yenilenecekse:

1-Adayların AK Parti'nin kamuoyundaki bilinen, siyasetini bilen ve kabullenen kişi olmalı,

2- Bilhassa halkın hüsn-ü teveccühünü kazanan kişi olmalı.

3- Halk nezdinde halkın itibar ettiği  akil zevat yanında itibar sahibi, İslami, insani,  ahlaki ve benzeri hususlarda iyi bilinen kişi olmalı.

4- Geçmişteki ve şimdiki siyasi çalışmaları ile sevilen, sayılan kişi olmalı.

5- Çalışmalarıyla, davranışlarıyla, konuşmalarıyla, hitabetleriyle halkın takip edeceği,  takdir edeceği kişi olmalı.

6- Çevre, kabile, yönetici, bilgili, tanınma ve benzeri güzel hasletler bakımından bilinen kişi olmalı.

7- Kamuda etkili ve yetkili olarak bilinen zevatın takdir ettiği kişi olmalı.

8- Teşkilat ve halkın kahir ekseriyeti tarafından, çok yönüyle kusurları bilinen kişilere asla görev ve adaylık verilmemeli.

9- Malı, mülkü ,serveti ,makamı, mevkisi var, bu zamana kadar partiye, partililere hiç yaklaşmamış kişilere adaylık verilmemeli.

10- Mevcut milletvekilleri içerisinde ister birinci ,ister ikinci dönem olsun, teşkilatın ve halkın kahir ekseriyetinin memnun olmadığı, Sayın milletvekilleri tekrar aday gösterilmemeli.

11- Dava adamı, halkın iyi bildiği kişi, ancak ekonomik durumu orta, aday yapmazlar gibi ve benzeri durumlardan dolayı müracaat etmeyen kişi ve kişiler mutlaka adaylık için davet edilmeli.

12- Siyaseti rant kapısı görenlere asla yetki, adaylık verilmemeli.

13-  Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. tura kalacağı düşünülerek, hangi partili olursa olsun, hiç kimseyi üzmemeye, küstürmemeye gayret edilmeli. İkinci turda onların oylarına ihtiyaç duyulacağı düşünülmeli.

14- Cumhur İttifakını oluşturan partilerin her kademedeki üyeleriyle iyi geçinilmeli, programlar, ziyaretler, tanıtımlar, cevaplar –mümkün olduğunca birlikte verilmeli.

15- İttifaktaki partililer birbirlerini tam yetkili görmeli. Oy fazlalığı ,oy eksikliği aşağılanmaya ,devre dışı bırakılmaya sebep olmamalı.

16- Cumhur İttifakını oluşturan partilerin büyükşehir, il, ilçe ,kasaba teşkilatları, partili olan halk da dahil, diğer partilerin yaptıkları mitinglere seyirci olarak katılmamalı. Teşkilatlardan birkaç kişi izlemek için olabilir. Çünkü halk meydanlardaki kalabalıklara göre kanaat oluşturur.

17- Cumhur İttifakını oluşturan partilerin tüm programları, mitingleri, görsel canlılık, tanıtım, ses düzeneği, flamalar ve benzeri bakımlardan oldukça etkili ve kalabalık olmalı.

18- Hatipler, adaylar aslı olmayan hiçbir söz ve davranışlarda bulunmamalı.

19- Ziyaretlerde, mitinglerde güvenlik görevlileri ve kamu görevlileri unutulmamalı onlar onore edilmeli.

20- Seçim bölgelerinde diğer partilerin teşkilatları,ofisleri , kamu görevlileri ziyaret edilmeli.

21- Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.( İnsan oğlunun aklı unutmaya meyillidir.) Onun için AK PARTİ’nin iktidarda bulunduğu 20 yılda Büyükşehirlerimizde,İllerimizde, İlçelerimizde, Kasabalarımızda Mahallelerimizde, Köylerimizde verdiği , yaptığı hizmetler halkın çok iyi hatırlayabilmesi için her türlü tanıtıcı, hatırlatıcı  belgelerle gösterilmelidir. Bu konuda belediyeler üzerine düşen görevleri, yardımları mutlaka yapmalılar.

22- 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinin kazasız, belasız, yasalara, demokrasiye uygun, birlik, beraberlik ,kardeşlik içerisinde geçmesini Rabbimden niyaz ediyorum.

23- Rabbim, milletimize hayırlı hizmetler edecek adaylara oy vermeyi, kendi rızasını kazanacak amelleri, milletimize yaşatmaya sebep olacak adayların kazanmalarını nasip etsin diyorum ve hatırlatmada bulunarak:

Bizi aldatan bizden değildir.

Komşusu açken   kendisi tok yatan bizden değildir.

Kim benim söylemediğimi, söyledi diye söylerse,cehennemde yerine hazırlansın.

Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellemin bu ve bu meallerdeki Hadis-i Şeriflerine uyan kullar olmamız dileklerimle, son söz olarak söylüyorum ki:

RABBİM, MAKAM KAPISI İLE MEZAR KAPISI ARASINDAKİ MESAFEYİ BİLENLERDEN  VE HAYATLARINA UYGULAYANLARDAN EYLESİN. 14 MAYIS’TA YAPILACAK SEÇİMLERDE  BU İNANÇTA VE YAŞANTIDA OLANLARIN SEÇİLMELERİNİ

MİLLETİMİZE NASİP ETSİN (AMİN )

  Bu yazı 2280 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI