Bugun...

CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMLERİNDE YAHYALI

 Tarih: 29-11-2022 16:20:00
MUSTAFA CAMCI

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri, geçmiş yıllardaki yapılan seçimlere benzemeyecek gibi görünüyor.

Halbuki Sayın Cumhurbaşkanımızın dünya kamu oyundaki başarısını dostta, düşmanda takdir etmeden duramıyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve NATO temsilcileri Türkiye'de cirit atıyor. Rusya, Ukrayna devlet başkanları savaşta ,tahıl dağıtımında ,enerji yerleşkesinde adeta “Tayyip Bey ne derse o olur” diyorlar. Avrupa Birliği'nin bazı başkanları çekemeseler de takdir etmeden duramıyorlar.

Kim ne derse desin ,Sayın Cumhurbaşkanımızın temsil kabiliyetini bugüne kadar bir Cumhurbaşkanı, başbakan sergileyemedi .Cumhurbaşkanlığı adaylığı için ismi geçenlerinhiçbiri de bu başarıyı sağlayamaz ,gösteremez. Çünkü dış politika tam gaz devam ediyor .

PKK YPG,FETÖ, DHKPC ve benzeri ne kadar terör örgütü varsa hemen hemen hepsi can çekişiyorlar.

Her Bakan kendi görev alanında hizmet üstüne hizmet yürütüyor.Tek sorun enflasyon PAHALILIK ! Yoksa diğer konularda asayiş berkemal diyebiliriz.

Seçim ,ay olarak öne alınmazsa 2023 Haziran'ında yapılacak .Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın adayı Sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan.

Milletvekilliği seçiminde aday belirlemelerinde yeni isimlere ağırlık verileceği söyleniyor. Çok isabetli olur.

Cumhur ittifakı teşkilatları ,adayları o kadar dikkatli olmalılar ki, birbirlerini üzebilecek en küçük bir davranışta bulunmamalılar. Sayın Erdoğan'ın ,Sayın Bahçeli'nin ,Sayın Destici'nin bugüne kadar gösterdikleri hassasiyet, aynen teşkilatlarda ve adaylarda da gösterilmelidir. (Cumhur ittifakında henüz başka isimler zikredilmediği için bu üç ismi yazdım)

TV kanallarında ,bu dönem meclis kürsüsüne çıkmamış, partilere göre milletvekillerinin sayıları söylendi .Görevleri gereği çıkamayanlar olabilir. Onlar da genel başkanları tarafından bilinen kişilerdir. Genel başkanların kontenjanları isim ,sayı, takdir yetkileri vardır. Normaldir de.

Kanaatim şu ki partiler belirleyecekleri adayları önce halkın yüzde onuna sormalılar.Sonra aynı adayları delegelerine sormalılar. Daha sonra Parti teşkilatlarına sormalılar.

Yani bir ilçede 5 kişi milletvekilliği için Parti teşkilatlarına müracaat etse ,hatta teşkilatlar milletvekili olmalarını düşündükleri kişileri müracaat etmedikleri takdirde bile, kendileri müracaat etmelerini sağlayabilirler.

Yani bir ilçede 5 kişi milletvekilliği için Parti teşkilatlarına müracaat etsin. K mahallesi'nin 2000 oyu varsa, K mahallesi'nde yaşayan ve oy kullanacak olan halktan hiç ayırım yapmaksızın 200 kişiye, müracaat eden adayların isimlerini belirterek hangisini aday yapalım diye sorsa. Kimse bilmeyecek .Teşkilat adaylarının isimlerini delegelerine sorsa ,aldıkları oyu yine kimse bilmeyecek. Son olarak teşkilatına sorsa. Yapılan 3 ankette de adayların oyunlarını teşkilat bilmeyip, sadece sayım üyeleri tarafından bilindiğinde, adayların aldığı oyların sayımı sonucu adaylardan 1.2.3.4.5. olarak isimler ortaya çıkınca yerine göre durumlar il başkanlığına veya Genel merkeze intikal ettirilince, genel merkez listeye göre mihareket eder , inisiyatif mi kullanır onu bilemem. Adayların kazandıkları sırayı belirler.

Birinciye değil de , ikinciye veya üçüncüye adaylık verilirse çıngar çıkar. Adayların hiçbirisinin sonuçlarından haberi olmazsa genel merkezin belirlediği adaya itiraz edilemez.Adayların bire düşürülmesi ,teşkilatları aday yaptırma da güçlendirir. Aday adayının çokluğu teşkilat tercihinde sıkıntı çıkarabilir ve de gücünü azaltır. Üç aşamalı anket bence şarttır.

Milletvekili adayları propagandalarında, hitabetlerinde çok dikkatli olmalılar. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekilliği seçimi aynı anda yapıldığı için, hem Cumhurbaşkanı adayını Hem de kendi adaylıklarını iyi düşünmeliler. Kırıcı, lanetleyici ,uzaklaştırıcı olmamalılar .İnşallah Cumhurbaşkanımız ve de Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan birinci turda seçilir de, ikinci turun hesabı yapılmaz.

Eğer seçim 2.tura kalırsa, birinci turda yapılan konuşmaların yanlışlıkları 2. turda bir bakıma hesabı sorulur gibi geliyor bana. Onun için çok dikkatli olunmalı. Çünkü 2. turda başka siyasi partiye oy veren kişilerin oyuna ihtiyaç vardır.

Belediye başkanlarının çalışmalarında çok dikkatli olmaları gerekir .Çünkü onlar hizmetleriyle oyları etkileyecektir. Ne yapıp ne yapıp başkanlar çok iyi çalışmalılar.

Yalancılığı boş vericiliği tamamen bırakmalılar .Bilhassa halkın önemli gördüğü hizmetleri seçim öncesi tamamlamalılar. Belediye hizmetlerinde halkın aklı gözündedir. Gözüyle gördüğü hizmetleri değerlendirir. Onun için halkın ihtiyaç duyduğu ve gözüyle göreceği hizmetlere ağırlık vermeliler.

Bu gidişle millet ittifakı'nın uyumlu anlaşmalarla seçime gideceği pek görünmüyor.

Genel Başkanların bilgisi dahilinde sözcüler, diğer parti için yetkililer genel başkanlarının Cumhurbaşkanı olacağı veya olması gerektiği veya genel başkanlarının işaret ettiği kişilerin aday olacağı yönünde ifadelerde bulunuyorlar.

Seçime giren diğer siyasi partiler ve Partililerin ne yapacakları nasıl davranacakları henüz netlik kazanmadı. Bugün bilinen tek aday Cumhur ittifakı'nın adayı Sayın Recep Tayyip erdoğan'dır.

Sözlerimi tamamlarken muhalefet, iktidarın milli ve manevi değerler de verdiği hizmetleri, yaptırdığı hızlı tren yollarını, otobanları, duble yolları, havalimanlarını, barajları ,TSK envanterine giren ve girecek olan her türlü askeri mühimmatları ve benzeri gelişmeleri, terörün her türlüsü ile verdikleri mücadeleleri ve başarıları, Yurtiçi ve yurtdışında halkın memnuniyet duydukları hizmetleri görmemezlikten gelmemelidirler. Bu vatan, bu millet bizimdir.. Yabancıların Cumhurbaşkanımıza ve milletimize verdiği değerler iyi düşünülmeli.

oy uğruna yıpratmalar, yalanlar, dolanlar, içerimizde yapılmamalı.

İktidar 20 yıl içerisinde içte ve dışta yaptıklarını il il,ilçe ilçe, mahalle mahalle ,köy köy halka her türlü hatırlatıcı araçlarla göstermelidir, anlatmalıdır. Çünkü hafızayı beşer nisyan ile malüldür. İnsan aklı unutkandır. Unutabilir.

Bilhassa Cumhur ittifakı ile çok iyi diyalog içerisinde olmalı.Milletvekili adayı gösterilecek kişiler çok iyi seçilmeli.

En önemli yapılması gereken enflasyonu aşağı çekmek. PAHALILIĞI durdurmaktır. kadrolu işçi, taşeron işçi ve benzeri tüm beklentilerin yapılması çok önemlidir. Ancak kamuda, STK larda, Özel sektörde yapılan ekonomik, artırıcı, rakamlar pahalılık karşısında eriyip gidiyor, bu da unutulmamalıdır. Pahalılık ,pahalılık, pahalılık nasıl önlenecekse mutlaka önlenmelidir. Gerisi teferruattır

NETİCE : Cumhur ittifakı'nın adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın birinci turda Cumhurbaşkanlığı seçildiğinin ilanıdır. Türk milletine hayırlı olsun.( Ey kari Lütfen oku .İyi değerlendir. Anlattıklarımla ilgili yorumlarını güzel yap. Gücünün yettiği kişilere, siyasi tebliğ görevini hiç durmadan devam ettir. Çünkü durmak yok ,yola devam. Haydi işin rast gelsin.Allah'a emanet ol.)

  Bu yazı 1630 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI