Bugun...


Mustafa YILMAZ

facebook-paylas
ENGELLİ ÇALIŞTIRMA KOTASI VE TEŞVİK MİKTARI
Tarih: 14-01-2020 21:38:00 Güncelleme: 14-01-2020 21:38:00


Ülkemizde son dönemlerde kayda değer bir gelişme de engellilerin istihdamında yaşanmaktadır. Son dönemlerde işsizlik oranlarının artması üzülmemize sebep olmaktadır. Ancak engelli istihdamında ki artışlar da bir nebze de olsa sevindirmektedir. Engelli istihdamında teşvik uygulamasına dair ilk adım 01.07.2008 tarihinde atılmıştır. Özel sektöre ait işyerlerinde çalıştırılan engelli sigortalıların, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden yani asgari ücretten hesaplanan sigorta primi işveren hisselerinin tamamının teşvik olarak Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanmaya başlanmıştır. İlk düzenlemede işyerinin çalıştırması zorunlu olan kotayla sınırlı teşvik veriliyordu. Kotayı aşanlar için teşvik verilmesi de sağlanarak engelli istihdamından önemli bir adım atılmış oldu.

Türkiye’de engellilerin işçi olarak istihdamı, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30 uncu maddesinde öngörülen kota sistemi ile sağlanmaya çalışılmaktadır. Buna göre 50 veya daha fazla işçi(tarım ve orman işletmelerinde 51 veya daha fazla) çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde % 3 engelli, kamu işyerlerinde ise % 4 engelli ile % 2 eski hükümlü veya terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.

Engel durumuna göre tüm vücut fonksiyon kayıplarının en az %40’ından yoksun olduklarını, yetkili sağlık kuruluşlarından alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile belgeleyen vatandaşlarımız İŞKUR birimlerine başvurarak “engelli” statüsünde kayıt yaptırabilirler. Engelli sağlık raporunda çalışamaz ifadesi yer alıyorsa kişinin engelli kaydı yapılamamaktadır.

İstihdamı zorunlu engelli kontenjanlarının takibi yapılarak kontenjan açığı bulunan işverenlerle iletişime geçilmektedir. Engelli işgücü talepleri İşkur’un internet sayfasında yayımlanmakta ve açık kalan kontenjanların kapatılması için gayret gösterilmektedir.

İşverenlerin engelli işçileri meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü olmaları nedeniyle, işverenin talebine şartları tutarak başvuru yapan ve görüşmeye gelen engellileri işverenin uygun bulmayarak işe almaması veya engelli kontenjan açığı için talep vermeyerek yükümlülüğünü yerine getirmemesi durumunda ise işverene çalıştırmadığı her engelli ve çalıştırmadığı her ay için İş Kurumu İl Müdürlüğünce en az 3.250 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Kamu kuruluşları da bu para cezasından hiçbir şekilde muaf tutulmamaktadır.

Engelli işçi çalıştırmadığı için işverenlerden tahsil edilen ceza paraları; engellilerin kendi işini kurmaları, engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojileri, engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanması gibi projelerde kullanılmaktadır.

İŞKUR’a kayıt yaptırarak iş arayan engellilere, iş ve meslek danışmalığı hizmetleri verilmektedir. Sonuçta ya mesleki niteliklerini artırmak için kurs veya işbaşı eğitim programlarına yönlendirilmekte ya da durumlarına uygun işlere yerleştirilmektedir. Ayrıca, engellilerin kendi işlerini kurmaları da teşvik edilmektedir.

Özel sektör işverenlerinin kontenjan dâhilinde veya kontenjan fazlası olarak ya da yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştırmaları durumunda işverenlerin bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal güvenlik primi işveren paylarının tamamı Hazinece karşılanmaktadır. Muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin yasal süresi içerisinde 14857 kanun numarası seçilmek suretiyle Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi ve primlerin düzenli olarak ödenmesi halinde her bir engelli işçi için sigorta prim teşviki olarak işverene 2020 yılında 603,32 TL ödenecektir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI