Bugun...


Mustafa YILMAZ

facebook-paylas
İHBAR TAZMİNATI İŞÇİ ÜCRETİNDEN MAHSUP EDİLEBİLİR Mİ?
Tarih: 26-02-2020 11:49:00 Güncelleme: 26-02-2020 11:49:00


İş kanununda ihbar tazminatı düzenlemesi iş sözleşmesinin iki tarafına da karşılıklı sorumluluklar yüklemektedir. İhbar Tazminatı iş sözleşmesini sonlandırmak isteyen taraflardan birinin uymakla yükümlü olduğu bildirim sürelerine uymadığında diğer tarafa ödediği bir tazminattır. Bildirim süresine uymayan taraf işveren ise, işten çıkışta işçiye ihbar tazminatını öder. Ancak iş sözleşmesini bildirim süresini kullanmadan feshetmek isteyen taraf işçi olduğunda bu kez tazminat ödemesi gereken kendisi olacaktır. İşveren alacağı olan bu tazminata karşılık olarak işçiye ödeyeceği son ücretten mahsuplaşma yapıp yapamayacağını açıklamaya çalışacağım.

Her ne kadar ihbar süreleri ve ihbar tazminatı İş kanununda düzenlenmiş olsa dahi işçinin fesih öneline uymadığı takdirde sürecin ne şekilde işleyeceğine ve işçiden tahsil edilmesi gereken tazminatın nasıl yapılacağına dair bir düzenleme bulunmamaktadır. İş Kanunu'nun "Ücretin Saklı Kısmı" başlıklı 35. Maddesine göre, "İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir.Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır." Hükmünden de anlaşılacağı üzere ücretten ancak kanunda belirtilen durumlarda kesinti yapılabilmektedir.

Mahsuplaşma yapılıp yapılamayacağı hususunda İş kanununda belirtilen hususların yanında Borçlar Kanunu’na da bakmalıyız. Borçlar Kanunu mahsuplaşma ilgili olarak 407. Maddede “ İşveren, işçiden olan alacağı ile ücret borcunu işçinin rızası olmadıkça takas edemez. Ancak, işçinin kasten sebebiyet verdiği yargı kararıyla sabit bir zarardan doğan alacaklar, ücretin haczedilebilir kısmı kadar takas edilebilir. Ücretin işveren lehine kullanılacağına ilişkin anlaşmalar geçersizdir.” Şeklinde bir düzenlemeye yer vererek işçinin ücretini korumaya almıştır.

İşçinin işverene ihbar tazminatı ödemesi gerektiği durumlarda bu borcunu işverene kendisi öder. Ödemek istemediği takdirde işveren işçinin çalışması karşılığı hak etmiş olduğu ücretinden kendi kendine bunu tahsil edemez. Çünkü Borçlar Kanunu’nun yukarıda belirtilen ilgili hükmüne göre işçinin ücreti, işverene olan tazminat borcu nedeniyle rızası olmadıkça takas edilemez. İşçinin ihbar önelini süresinde yapmamasından doğan tazminatı işverene ödememesi durumunda işveren önce arabulucuya da sonra da yargı yoluna başvurabilir. Ancak, yargı kararı ile icra yoluna gidilebilir.

Son olarak ihbar tazminatının sigorta priminden muaf olduğu için SGK’ya bu tazminatla ilgili bir bildirim yapılmadığını, sadece işten ayrılış bildirgesinin 10 gün içerisinde e-bildirge üzerinden verilmesi gerektiğini belirtelim. Ayrıca ihbar tazminatından damga vergisi ile birlikte işçinin yıllık vergi matrahına göre belirlenen vergi diliminden gelir vergisi kesintisi de yapılmaktadır. Ne sosyal güvenlik mevzuatında ne de İş kanunumuzda ihbar tazminatı ödenmediği için uygulanabilecek bir idari para cezası bulunmaktadır. İhbar önellerinin yazılı olarak yapılması ve ispatlanabilir nitelikte olması gerekmektedir. İhbar tazminatının banka yoluyla ödenmesi de ispat açısından önemlidir.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI