Bugun...


Mustafa YILMAZ

facebook-paylas
YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR ÖDENMEKTEDİR?
Tarih: 07-01-2020 22:38:00 Güncelleme: 07-01-2020 22:38:00


Yarım çalışma ödeneğinin kimlere ödendiği hakkında ki yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Yarım çalışma ödeneğinin ne şekilde ödendiğini, ne kadar ödendiğini ve SGK işlemlerinin nasıl yapılması gerektiğini bu yazımızda anlatmaya çalışacağım.

Doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneğinin günlük miktarı, kişinin çalıştığı işte aldığı ücret ne olursa olsun, günlük asgari ücretin brüt tutarı kadardır. Yarım çalışma ödeneği, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır. Yarım çalışma yapıldığı dönemde bir ayda en fazla 15 günlük brüt ücret İşkur tarafından ödenir. Damga vergisi kesintisi düşüldükten sonra 2020 yılında 1.457,55 TL yarım çalışma ödeneği verilecektir.

İşveren tarafından kalan 15 günlük sürenin SGK’ya bildirim yapılıp yapılmadığı İşkur tarafından kontrol edildikten sonra yarım çalışma ödeneği ödenmektedir. Çalışılan aya ait aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki ikinci ay içinde aylık olarak ödenmektedir. Örneğin şubat ayında gerçekleştirilen yarım çalışma uygulamasına ilişkin ödenek nisan ayı içinde ödenmektedir. İlgililer ödemelerini kimlik belgesi ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurarak alabilmektedir

Yarım çalışma süresi içerisinde işçi günün yarısını çalıştığı sırada iş kazası ve meslek hastalığından dolayı veya bir başka nedenle hastalanır ve istirahat raporu nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği alma durumu olursa bu durumun devamı süresince yarım çalışma ödeneği ödenmez. Çocuğun hayatını kaybetmesi veya evlatlık halinin ortadan kalkması durumunda,

haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilen kişinin, bu süre zarfında başka bir işte çalışması halinde, ilgilinin çalıştığı işyerinden ayrılması durumunda, yarım çalışma ödeneği kesilir.

Yarım çalışma yapan kişinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve yarım çalışma ödeneği, yarım çalışılan süreye orantılı olarak işveren ve İşkur tarafından paylaşılarak ödenmektedir

Yarım çalışma ödeneği ödenen 15 günlük dönem için primler SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirilir. Sigorta priminin hem işçi hem de işveren payları olarak toplam %32,5 oranında İşsizlik Fonundan yatırılmaktadır. Yarım çalışma ödeneğinden faydalanan bir işçinin bir ay içinde 15 gün kendi çalıştığı işyerinden 15 gün İşkur üzerinden toplamda 30 gün primi yatar. Bu dönemde herhangi bir prim eksiği söz konusu olmaz. Bu primler emekliliğinde dikkate alınır.

Her ne kadar çalışan kadınların çalışma hayatına daha çabuk dönmesi, bu tür ödeneklerle teşvik edilmekteyse de yarım çalışma ödeneği verilen sürelerin çok yeterli olmadığı en az bebeğin 2 yaşına kadar uygulanması gerektiği, bebeklerin kreşlere mecbur edilmemesi gerektiği kanaatimi de belirtmek istiyorum.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI