Bugun...


Ömer Uzunoğlu

facebook-paylas
Ne kadar garip değil mi?
Tarih: 08-03-2019 11:42:00 Güncelleme: 08-03-2019 11:42:00


Otuzlu yaşlarımın neredeyse sonuna kadar zaman zaman başka insanların sözünü kestiğimi veya onların cümlelerini bitirmemelerine neden olduğumu fark edememiştim.

Olması gereken durumu anladıktan sonra, bu yapılmaması gereken alışkanlığın çok ciddi boyutlarda bana zarar verdiğini anladım.

Süregelen yanlış davranış biçimim yalnızca o insanların bana olan saygı, sevgi ve samimiyetlerini zedelemekle kalmıyor aynı anda sanki iki taraflı beyin içerisinde olma gayreti gösteren ciddi bir enerjide harcıyordum.

Lütfen bir an düşünür müsünüz?

Karşınızdaki muhatabınızın sözünü keserseniz, acele ederseniz veya onun cümlesini siz bitirmeye çalışırsanız bu durumda yalnızca kendi aklınızdaki düşünceyi değil, karşınızdaki muhatabınızın da aklından geçen düşünceyi de izlemek zorunda kalırsınız.

Genellikle yoğunluğu fazla kişilerde daha çok görülen bu eğilim söz konusu her iki insanı da düşüncelerini ve konuşmalarını hızlandırmak zorunda bırakır.

Bu durum doğal olarak her iki tarafı da gerecek, huzursuz ve asabi hale getirecektir.

Hiç de kolay olmayan bir gerçektir bu yaşananlar.

Sonuç olarak ciddi fikir ayrılıkları ve çekişmelere de neden olur.

Bilmiyorum hangi oranda dikkat ediyorsunuz.

 Hemen hemen herkesin istemediği ve kabullenemediği birşey var ise o'da konuştukları zaman kendilerini dinlemeyen ve dikkate almayan kişilerdir.

Ne kadar garip değil mi?

Muhattabınız konuşurken onun ağzından laf çıkacağı zaman sözünü kesiyorsanız, onu nasıl dinlemiş olabilirsiniz ki?!

İnsanların konuşmalarına müdahale etmeye başladığınız an bu davranış biçiminizin artık farkına bile varamadığınız art niyet taşımayan bir davranış alışkanlığı olduğunu göreceksiniz.

Bu pek de olumsuz bir haber değildir, sizi iyiye yönlendirecektir.

Dolayısıyla yapacağınız tek şey unutmaya çalıştığınız anda kendinizi hemen yakalamaktır.

Eğer mümkün olursa konuşmaya başlamadan önce kendi kendinize sabırlı olup beklemeniz gerektiği konusunda telkinde bulununuz.

Lütfen siz söze başlamadan önce, karşınızdaki muhattabınızın konuşmasını bitirmesine fırsat tanıyınız.

Bu güzel davranış biçimi sonucunda çevrenizdeki insanlarla aranızdaki iletişimin ne kadar ciddi bir oranda olumlu gelişeceğini hemen fark edeceksiniz.

 Sizinle sohbet eden insanlar kendi söylediklerini, anlattıklarını ciddi bir biçimde dinlediğinizi görünce sizinle birlikte olmaktan büyük bir huzur ve mutluluk duyacaklardır.

Karşınızdaki insanların konuşmalarına müdahale etmeyince sizin de zihinsel ve psikolojik olarak daha rahat olacağınızı hissedeceksiniz.

Karşılıklı sohbet ve konuşma diyaloğu büyük bir keyif piramidine dönüşecektir.

Bu durum sevmek ve sevilebilmek açısından da son derece olumlu bir yola girmenize neden olacaktır.

Lütfen hiçbir şartta kontrolü elden bırakmayınız.

Saygılarımla...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI