Bugun...

TAKINTI NASIL OLUŞUR !

 Tarih: 15-06-2022 11:37:00
ÖMER UZUNOĞLU

OKB psikolojik sıkıntıdır . Yani takıntı yani bir şeyleri tekrar tekrar düşünmek demektir!

Takıntının en  önemli nedenlerinden birisi insanın beyni tarafından ürettiği düşünceyi kontrol edememesidir ! Düşünceyi kontrol edemeyince iş içinden çıkılmaz bir hal alır!

Beynimizde 100 - 120 milyar civarında nöron var ve bu nöronların bir kısmı ayna nöronlarımızı oluşturur ! Bizim beynimiz muhatabımız veya muhataplarımızın beyinleriyle ayna nöronlarımız vasıtasıyla iletişim kurarlar ! Yani  karşı tarafla İnternet üzerinden görüşüyor gibi telefonla konuşuyor gibi iletişim kurarız !

Ayrıca insanlarda duygusal  nöronlar da mevcuttur ! Daha açık bir ifade biçimi ile senin benim doğrularımla karşı tarafın duyguları duygu bazında iletişim kurarlar !

Hatırlarsınız bir  kısım televizyon programlarında elektrik aldım veya almadım derlerdi  ya bunun anlamı ; duygusal ayna nöronların uyuşması veya uyuşmaması demektir . IQ seviyesi düşük olan insanlar günde birkaç bin düşünce üretirken , IQ seviyesi yüksek olan insanlar günde 10.000 20.000 düşünce üretebilirler !

İnsan beyni sürekli düşünce üreten bir makine gibidir ! Düşünce üretildikten sonra takıntılı insanlar düşüncelerini yönetemezler , dolayısıyla bulundukları kısır döngü dışına düşünce boyutunda çıkamazlar , ulaşamazlar !

Üretilen her düşünce beyinde belirli tahlillerden geçer ve bu tahlillerde o düşüncenin gerçek olup olmadığı öncelikle belirlenir ! Daha sonra bu düşünce birey için , insan için , insanlık için , doğa için zararlı mı değil mi bu belirlenir. Sonra düşüncenin güzel mi güzel değil mi kavramı sonuçlandığında o düşüncenin güvenli olup olmadığı belirlenir ve bu bağlamda bu düşüncenin etik olup olmadığı sorusunun cevabı da beyin aktörleri tarafından belirlenir !

Daha sonra bu aktörlerin beyin merkezine gönderdikleri sonuçlar tahlil edilerek beynin bu bilgileri birleştirerek bir sonuca varması süreci yaşanır ! Ancak obsesif yani takıntılı kişiler bu verileri birleştiremezler , velileri birleştiremeyince herhangi bir sonuca ulaşamazlar ve hiç bir eylem ortaya koyamazlar !

Obsesyon sıkıntılı bir rahatsızlık biçimidir. Zaman zaman obsesif insanların düşünceleri beynin belirli bölümünü adeta bloke eder ve beynin o bölümü tedavi edilmediği sürece hayat boyu o konuyla meşgul olur ve bütün enerjiyi emer yok eder !

Yapılması gereken , herhangi bir şey düşünüldüğünde belirtmiş olduğum ipuçları değerlendirilerek bir sonuca varılması kararlı olmalıdır. Aksi halde aynı şeylere takıldıkça ve aynı şeyleri tekrarladıkça beynin başka bir şeye odaklanması farklı bir  bakış açısını yakalayabilmesi mümkün olamayacaktır !

Beyin düşünceyi istem dışında üretir , ancak üretilen bu düşünceyi filitre edebilmeyi becere bilmek önemlidir ve maharet ister !

Düşünceyi ayıklayamayanlar , çözümleyemeyenler  obsesyon  dediğimiz takıntı hastalığına yakalanırlar ve durum sonuçla ruh hastalığına kadar gidebilir !

Beynin alışkanlık yapması durumu  bir süre sonra beynin bütününden farklı bağımsız bir düşünce bölümü oluşturarak bağımsız bir düşünce üretme merkezi haline gelmesine neden olur !

Bu durumda kişinin tedavi olması gerekir ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürüp gerekli önlemler alınmalıdır. Aksi halde varılacak  olan nokta akıl hastalığı veya intihar düşüncesi ve eylemi sonucu olacaktır !

Akıllı  insan için hayat ders almakla ve yaşadıklarını iyi tahlil etmekle  geçmelidir !

Lütfen kendi olumsuz düşüncelerinizle kendinizin  olumsuzluk denizinde boğulmasına neden olmayınız !

Unutmayınız düşünce neye odaklanırsa onu üretir ! Önce ona enerji daha sonra yaşamda deneyim olarak üretir  ve bu paralelde olumlu veya olumsuz olayları şartları ve kişileri kendimize çeker veya iteriz !

Her şey ama her şey sizin ya ve sizin düşüncelerinizle ilgilidir !  

  Bu yazı 2200 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI