Bugun...

MİLLET DERNEĞİNDEN ANLAMLI BİR KONFERANS

 Tarih: 31-01-2023 10:38:00
Osman İKİNCİ

Millet Derneği Kayseri şubesi tarafından çok önemli ve anlamlı bir konferans verildi. Konferansı ilahiyatçı eğitimci Abdülbaki Bilgin hoca sundu.

Konferans; ‘Yeni  Bir Medeniyet İnşası Zarureti ve Ebu Hanife’yi Anlamak’ konusu ile  dernek salononda,28 ocak 2023 tarihinde gerçekleştirildi. Ebu Hanife’nin asıl adı Numan bin Sabittir,Hicri 80 tarihinde Irak’ın Kufe şehrinde doğmuş,Hicri 150’ de Bağdat’ta vefat etmiştir.

Özetle;İmam ı Azam Ebu Hanife ‘Hanefi Mezhebi’nin kurucusu, İslam'da hukuki düşüncenin ve içtihat anlayışının gelişmesinde önemli payı olan,’Ehli Rey’ ekolünün kurucusudur, diğer imamlardan siyasi olarak farklıdır.

Günümüzde yeni bir medeniyet inşasına, Türkiye'nin Türk dünyasının ve İslam aleminin ihtiyacı vardır ve zaruri hale gelmiştir. Buna İslamın yeniden dirilişi(İslam Rönesansı) diye biliriz. Hem Emeviler hem de Abbasiler döneminde yaşayan Ebu Hanife’nin medeniyet konusundaki fikirleri öne çıkarılmamış adeta gizlenmiştir,Arap olmadığından,her iki dönemde de kendisine iyi davranılmamış,cezalandırılmıştır.

Akıl ile ilgili ayetlere çok önem vermiş,bu sayede bilim alanında; tıp,astronomi, sanat,kültür ve sosyal hayat altın çağını yaşamıştır, köleliğin kaldırılması için çok çaba göstermiştir, hadislere ve Kuran ı Kerime ters düşmeyen,kültür,adet gelenek ve göreneklerin hoş görülmesi sayesinde bir çok milletin Müslümanlığı kabul edişleri kolaylaşmıştır.

Hazreti Ömer’i örnek almış,İran Şiasının ‘mahsun imam’ görüşüne karşı çıkmıştır. Eserleri; Fıkh ı Ekber, Müsned i EbiHanife,El –Alim ve’l-Müteallim,El-Vasiyye ve el-Fıkhü’l-ebsat’tır, Abbasi halifesi Mansur, kadılığı ve hazine bakanlığı teklifini kabul etmediğinden sokaklarda halkın gözü önünde kırbaçlattı ,hakaretlere uğradı O ise hak ve adaletten hiç ayrılmadı.

Bir çok öğrenci yetiştirmiştir;İmam Ebu Yusuf ve İmam ı Muhammed en öne çıkanlardır. Kendisine rahmet diliyorum,makamı Ali,mekanı cennet olsun.

  Bu yazı 1471 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  • SON YORUMLANAN HABERLER
  • SON YORUMLANAN VİDEOLAR
YUKARI