Bugun...


Sami Dayangaç

facebook-paylas
SOSYETE ÇARŞISI
Tarih: 12-06-2019 10:23:00 Güncelleme: 12-06-2019 10:23:00


Bayramdan önceki bir yazımızda şehir merkezindeki açıkta satılan sağlık ve hijyen kurallarına aykırı yiyeceklere dikkat çekmiş ve mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini söylemiştik. Merak etmeyin hiç bir gelişme,uyarı ve müdahale yok.

Ama dikkatinizi bir başka konuya çekerek birleştireceğiz. Yolunuz mutlaka sosyete pazarlarına düşmüştür.O kadar kalabalık ve o kadar da sağlık koşullarından uzak bir satış yapılmakta. Herkesin nefesinin,ter kokusunun ve ayak tozunun sindiği gıda maddeleri açıkta satılıyor.

Sosyete pazarlarından alış veriş yapanlar elbette son derece memnunlar.Ama o satıcılar vergi vermiyor, sgk yatırmıyorlar ki? Dışarıdan gelip mallarını satıyor,tıpkı yöresel fuarlar gibi şehrimizin parasını alıp gidiyorlar.Bu şehre katkıları var mı?.

Hatırlayalım lütfen,bir dönem Hunat Mahallesine Rus pazarı açılırdı.Çok ucuza tabaklar çanaklar satılırdı.O mallar çok kısa sürede kırılsa da,çatlasa da insanımıza cazip gelirdi.Kapışılırdı.Oysa gelen mal dışarıdan,giden para içerden.Şehire zerre  faydası olmayan.

Unutmamamız gereken husus şu olmalıdır.Kalite asla ama asla ucuza alınamaz.Sosyete olsun yöresel fuarlar olsun halkımız buralara gidiyorsa bunda sadece malın ucuzluğu ile izah edilemez.Şehrimiz esnafı da biz nerde hata yapıyoruz,neden bizden almayıp da sosyete pazarlarına,yöresel fuarlara insanımız gidiyor diye düşünmeliyiz.

Sosyete çarşısı gibi,yöresel fuarlar gibi mesela araç tamiri,bakım ve onarımı yapılan fuarlar açılsa izdiham olur.Sanayi öldü diyorlar,öldüren kim?Aracınızı bir götürün ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Söylemek istediğimiz şudur sevgili okur,her türlü hijyenden uzak,pis ve sağlıksız gıdalar sadece şehir merkezinde değil,sosyete çarşılarında,yöresel fuarlarda da göreceğiniz bir husus.Önemli olan buna kim dur diyecek,kim açıkta satışa engel olacak,kim?

Sosyete çarşılarına gidin,nasıl havasız,nasıl pis gözlerinizle görün.Ucuza alınıyor dense de şehrin parasının dışarı gittiği de unutulmamalıdır.Kayseri esnafı da vatandaşının neden sosyetelere gittiğini iyi analiz etmeli ve kendi tedbirlerini kendileri almalıdır.Biri çıksın,sosyete yasak desin,vatandaş bize gelsin derseniz daha çok beklersiniz.Bu işte bir yanlışlık var diyorsanız o yanlışı önce siz çözmelisiniz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI