Bugun...


Semih Karakoç

facebook-paylas
MİLLET KÜTÜPHANESİ
Tarih: 25-02-2020 11:57:00 Güncelleme: 25-02-2020 11:57:00


Ülkemizin ve dünyanın gündemi malum; bölgeden bölgeye yayılmaya devam eden paroksismal bir virüs. Ama hep kötü haberler ve krizlerle uğraşacak değiliz ya canım!

Tüm olan bitenin içinde çok sevindirici gelişmeler de var. Benim için bunların başında geçtiğimiz Perşembe günü açılan Millet Kütüphanesi geliyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan 7 gün 24 saat hizmet verebilecek olan bu kütüphanede muazzam bir katalog ortaya çıktı. Eminin daha da bilim portföyü gelişecek ve Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından birini karşılayacak.

Eğitim üzerine onca laf edilir ama eğitimin temellerinden olan kütüphaneler konusu nadiren ele alınır. Maalesef bu zamana kadar kütüphanelerimizin durumu pek parlak değildi. Kıyas olması için söyleyelim. Mesela Amerika'da herhangi bir üniversitenin kütüphanesinde şöyle kabaca bir katalog taraması yapın bir de bizim ülkedekilerle karşılaştırın. Yeni kurulmuş olanları ve küçük vakıf üniversitelerini zaten hiç söylemiyorum. En büyüklerinde bile aradığınız kitapları nadiren bulabilirsiniz. Allah'tan son dönemde internet sayesinde birçok akademik dergiye ulaşım mümkün hale geldi ama gerçek kütüphane dediğimiz şey içinde çok eser barındıran yer demek değildir. İyi bir kütüphane ulaşamadığınız eserlerin kitap kokan ceviz kaplı raflarında saklandığı yerden çıkması demektir. Bu da milyonlarla ölçülen sayılarda kitapların bulunduğu bir katalog anlamına gelir.

 Ülkemizde eğitimin kalitesi üzerine özellikle muhalif kesimden tonlarca laf söyleniyor ya hani! Ya sağlam temelli eğitimin altyapısı bile yeni kuruluyor bu ülkede.  Gerçek bir kütüphaneye bile yeni kavuşuyoruz. İlk, orta ve lise okul binalarımız 20 yıl öncesine kadar yıkılmak üzereydi. Öğrenciler üçer dörder kişilik sınıflarda okurdu. Üniversite sayısı ülke nüfusunu karşılayamayacak seviyedeydi. Hal bu iken kaliteli eğitim beklemek boş laftan ibarettir. O işler öyle değil. Uzun yıllar boyunca yatırım yapacak, altyapıyı kuracaksınız sonra bu altyapıda verilen zayıf eğitimde nesiller boyunca doktoralı adamlar yetiştireceksiniz. Bunlar alanlarının en azından temel kitaplarını okuyacak. Ondan sonra ancak üretmeye başlayacak.

Gerçekçi bir eğitim reformu işte böyle olur. Kampüs, kütüphane, derslik yapmadan doğru düzgün öğretim elemanı yetiştiremez, doğru düzgün araştırma yapamazsınız. İşte bu nedenle herkesin boş konuşmak yerine öncelikle gerçekle yüzleşmesi sonra bu tür altyapı çalışmalarına destek olması gerekir.

MİLLET KÜTÜPHANESİ NEREDE?

125 bin metrekare kapalı alana sahip Millet Kütüphanesi, Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin arazisinde yer alıyor. İnşaat çalışmalarına 2016'da başlanan kütüphane 125 bin metrekare kapalı alana sahip ve aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede. Kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor. Haydi, bakalım E-devlet üzerinden üye olup Sayın Cumhurbaşkanımın bir şaheserini daha görmenin gururunu yaşayalım erenler!

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

GAZETEMİZ

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
YUKARI