REGAİP GECESİ BİDAT SA!

Çizmeyi aşmamak önemli. Yani haddini bilmek önemli. Aslında cehaletin kendisi had bilmemezlik ve çizmeyi aşmaktır. Cahile kelam nafile kelamdır. İslami literatürde dini anlama ve fetva verme noktasında, usul/metodoloji ortaya koyan kimseler; Müçtehit unvanını alır. Bununla birlikte bir müçtehidin usulünü/yöntemini takip eden ve fetva verme yetisine sahip olan kimseler farklı unvanlarda alırlar, müftü gibi. Fetvalar şeriatın […]

Yayınlama: 12.01.2024
A+
A-

Çizmeyi aşmamak önemli. Yani haddini bilmek önemli. Aslında cehaletin kendisi had bilmemezlik ve çizmeyi aşmaktır. Cahile kelam nafile kelamdır. İslami literatürde dini anlama ve fetva verme noktasında, usul/metodoloji ortaya koyan kimseler; Müçtehit unvanını alır. Bununla birlikte bir müçtehidin usulünü/yöntemini takip eden ve fetva verme yetisine sahip olan kimseler farklı unvanlarda alırlar, müftü gibi. Fetvalar şeriatın maksatları, sosyoloji, örf ve adetler dikkate alınarak verilir. Şeriatın maksatları (makasıdı-şeria) ve Sosyoloji dikkate alınmadan verilen tüm fetva ve görüşler eksik olacaktır.

Regaip gecesi bidat mıdır? Bidat “Hz. Peygamberden sonra ortaya çıkan, şer’î bir delile dayanmayan inanç, ibadet, fikir ve davranışlar” olarak tanımlanmaktadır. Üç aylar (Recep, Şaban ve Ramazan) ve içerisinde bulunan kandil gecelerini; ibadet, sohbet, konferans ve her türlü İslami faaliyet içerisinde geçirmek ve gayret etmek; nedir? Üç aylar ve kandil gecelerinde (Reğaib, Mirac, Berat ve Kadir) Müslümanlar daha çok ibadet, zikir, oruç, yardım, tebliğ ve davet ortaya koyarlar. Bu yapılanların hepsinin dinde kaynağı vardır. O halde bidat olan nedir? 

Bu gün ve gecelere bidat diyerek İslami faaliyetlerden uzak kalanlar; başka çok korkunç bidatları içselleştirmiş olmasınlar. Ergenlik çağına gelmiş kız/erkek çocukları karma okullarda okutacaksın, müzik ve spor başta olmak üzere her türlü etkinliğe katılmalarına bidat deyip uzak durmayacaksın! Tesettürsüz kız, erkek, gelin çocuklarına ve akrabalarına bidat deyip tavır koymayacaksın! Kitle iletişim araçlarında minibüs, otobüs ve tramvaylarda diz dize, göz göze ve vücut ısılarını duyar bir şekilde yolculuk yapacaksın ve bidat deyip uzak kalmayacaksın! Bin bir çeşit şirk öğreti ve davranışlarının bulunduğu yerlerde mesleğin ve kariyerin adına olacaksın ve bidat deyip uzak kalmayacaksın!

Kılık kıyafetlerin sünneti ifade etmeyecek ama giymeye devam edeceksin; bidat deyip uzak kalmayacaksın! Egemenlerin sunduğu şekilde medyayla ilişiklerin devam edecek ama bidat deyip uzak durmayacaksın! İlahilere karşı çıkacaksın diğer müziklerle hayatın devamına ses çıkarmayacaksın ve bidat deyip ses çıkarmayacaksın!

 Maaş ve ekonomi faaliyetlerini faizli kuruluşlarla yapacaksın ama bidat deyip uzak kalmayacaksın! Kız isteme, nişan ve düğün törenlerin batılı tarzda olacak ve sen bidat deyip uzak kalmayacaksın! Yaş günü kutlamaları, evlilik yıl dönümü kutlamaları gibi günleri kutlayacaksın ama bidat deyip uzak kalmayacaksın! Daha önemlisi İslami olmayan yasama, yargı ve yürütme faaliyetlerine ses çıkarmayacaksın, birlikte yaşamaya devam edeceksin, gündeminde bile olmayacak ve bidat deyip uzak kalmayacaksın!

Şirkin egemen olduğu coğrafyalarda mal biriktirmeye, zengin olmaya ve torun sahibi olmaya devam edeceksin ama bidat deyip uzak durmayacaksın!

Ve kalkıp üç aylar ve kandil geceleri anlayışı bidat diyeceksin! Toplumun dinden uzaklaştığı bir zaman diliminde; Ebu Kubeys dağı ve Safa Tepesi rolünü üstlenecek, Ukaz Panayırı fırsatlarını verecek; insanlara ulaşma ve diyalog fırsatı sunacak; üç aylar ve kandil gecelerine bidat diyeceksin! Öyle mi?

Makasıdışeria… Sosyoloji…

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.