MELİKGAZİ VİZYONER BELEDİYE

Merkezi hükümetten daha çok yerel yönetimler (Belediyeler) halka daha yakın ve daha çok dokunmaktadır. Öğrencilerden işçilere, memurlardan amirlere, çocuklardan yaşlılara, kadınlardan erkeklere dokunmaktadır belediyeler. Belediyeler yaşamın kolaylaştırılmasında önemli roller üstlenmektedirler. Altyapı hizmetleri olarak adlandırılan; kent ve ülke için gerekli olan yol, su, elektrik, gaz, kanalizasyon, peyzaj, çevre ve ulaşım gibi donanımların tümü, belediyelerin katkısıyla yapılmakta […]

Yayınlama: 21.03.2024
A+
A-

Merkezi hükümetten daha çok yerel yönetimler (Belediyeler) halka daha yakın ve daha çok dokunmaktadır. Öğrencilerden işçilere, memurlardan amirlere, çocuklardan yaşlılara, kadınlardan erkeklere dokunmaktadır belediyeler. Belediyeler yaşamın kolaylaştırılmasında önemli roller üstlenmektedirler. Altyapı hizmetleri olarak adlandırılan; kent ve ülke için gerekli olan yol, su, elektrik, gaz, kanalizasyon, peyzaj, çevre ve ulaşım gibi donanımların tümü, belediyelerin katkısıyla yapılmakta ve halkın hizmetine sunulmaktadır.

Bu görevlerle birlikte asli görevleri olmamasına rağmen; eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, konut, ıslah, rehabilitasyon alanları açmakta ve hizmete sunmaktadırlar. Ayrıca sosyal refah, eğlence, ve boş zaman değerlendirme mekanlarını da ekleyebiliriz. Türkiye’de belediye hizmetlerinde önde olan veya geri kalan belediyeler vardır. Şüphesiz belediyelerin başarısı onların hizmetleri ile ölçülür. Ancak hizmetlerin inanç, kültür ve tarihle barışık olması; yerel ve ulusal değerleri dikkate alması önemlidir.

Bu noktada Melikgazi Belediyesinin ortaya koyduğu hizmetler dikkate değerdir. İnanç, kültür, tarih ve sosyal değerler dikkate alınarak yapılan çalışmalar; kayda değer çalışmalardır. Butik tipi hizmet alanları olarak; 15 adet aile sağlık merkezi. 6 adet anaokulu, 6 adet ilkokul, 6 adet ortaokul, 3 adet lise, 2 adet yurt; 5 yıllık hizmet süresine sığdırılmıştır. Ancak bu yapılanlar mahalle kültürünü canlandırma ve yaşatmaya yönelik olması bunları daha kıymetli kılmaktadır. Bu anlayışa sosyal dilde butik model ismi verilmektedir. Butik; hizmet alan kimselerin/müşterilerin kolay ulaşabilecekleri ve kendilerini evlerinde hissedebilecekleri keyifli bir ortam sunulmasıdır. Butik anlayış; halkın bu gibi yerlerde uzun saatler boyunca kalabilmesi, hoşça vakit geçirmesi, rahat etmesi için konforlu ortam sağlayan alanlardır.

Tüm bunlar Melikgazi Belediyesinin vizyoner(geleceğe karşı iyi yönlü tasavvur ve inşa yeteneği olan)  belediyeciliğe sahip olduğunun bir göstergesidir. Yapılanlar üzerine çok şeyler söylenebilir. Ancak benim için daha anlamlı ve yüksek bir değere sahip olan hizmet; Erenköy Mehmet Altun Havacılık ve Uzay Bilimleri Lisesinin temelinin atılması ve yapımına başlanmasıdır.Bu havacılık lisesinin ayrı bir önemi vardır. Eski adıyla Tayyare (uçak) Fabrikası/Hava İkmal Bakım Merkezinin yanı başında yer almasının bir iddiası vardır. 1926 yılında kurulan 1940’lara kadar uçak üreten bu fabrika; yerel işbirlikçiler ve küresel egemenlerin müdahalesiyle; uçak üretmeyi sonlandırmış ve sadece bakım yapan atölyelere dönüştürülmüştür. Bu okul, bu gidişatı ve durumu tersine çevirme, yeniden uçak üretme girişimi ve bir meydan okumadır. Bu açıdan çok mu ama çok önemlidir. Tarihi ayağa kaldırma eylemidir.

Bu çalışmalar ve hizmetler akamete uğramamalıdır. Palancıoğlu ve projelerine destek sürdürülmelidir. Ülkemizde ve küresel anlamda ki bir takım olumsuzlukların faturası şehir ve geleceğe kesilmemelidir.

Her zamankinden daha duyarlı olmak…

 

 

REKLAM ALANI
Yazarın Son Yazıları
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.